A kíséretetvadász „szakemberek” szerint a szellemek nem pont úgy jelennek meg, mint ahogyan a rajzfilmekben látjuk: meglehetősen ritkán burkolóznak talpig fehér lepedőbe. Állításuk szerint azt, hogy a szobában szellem van velünk, gyakran csak kellemetlen érzésekből, szorongásból, idegességből, furcsa hangokból, szagokból, elektrosztatikus töltésből, vagy éppen a hőmérséklet változásaiból vehetjük észre.
A kísérlet során bekötötték a résztvevő önkéntesek szemét, és egy, az ujjukkal irányítható robot segítségével összezavarták az agyba érkező jeleket, és ez olyan illúziót keltett, mintha másvalaki is lett volna a szobában, sőt volt olyan, aki arról is beszámolt, hogy fantomujjak simogatását érezte a hátán. Az illúzió oka egy programozott eltolódás az agy mozgásfeldolgozása és a test térben való elhelyezkedése között.
Ez a minimális eltolódás elegendő ahhoz, hogy úgy érezzük, az érzékelt jelek nem a mi testünkből származnak, hanem valahonnan máshonnan. - Első alkalommal sikerült a kísérleti laboratóriumban egy szellem jelenlétét szimulálni. Bizonyítottuk, hogy a furcsa érzések valójában a saját testünkkel kapcsolatos megváltozott agyi érzésekben keresendőek - mondta Olaf Blanke, a svájci Ecole Polytechnique Federale de Lausanne kutatója.
- Az agyunk rosszul érzékeli a jeleket, a saját testünkből érkező jeleket is úgy értelmezheti, mintha kívülről jönnének - tette hozzá dr. Giulio Rognini, a kutatás társszerzője.
A jelenségről már beszámoltak olyan esetekben, amikor extrém fizikai vagy lelki megterhelésen megy keresztül valaki (például hegymászók nem egyszer érezték úgy, hogy korábban balesetben elveszített társaik visszatértek hozzájuk, de a gyász is kiválthatja ezt a jelenséget), de bizonyos neurológiai betegségekkel, így epilepsziával, migrénnel, szkizofréniával vagy daganatokkal is összefüggésben lehet.