A kutatás azt állítja, hogy a válaszadók szemmozgásából könnyen meg lehetett állapítani, milyen döntést fog hozni. A feltett, alapos gondolkodást igénylő kérdésre ugyanis többféle választ adhattak, amelyeket írásban láttak maguk előtt: ezeken kellett elgondolkodniuk, hogy melyiket választanák. Amikor a kutatók - némi gondolkodási időt hagyva - azonnali döntésre késztették őket, 58 százalékuk azt választotta, amire éppen nézett. Ez elég bizonyító erejűnek számított azzal kapcsolatban, hogy morális döntéseinket az befolyásolja, amit éppen látunk. Ez derült ki a Lund University, a University College London és a University of California szakértőinek közös, 2015-ös kutatásából.
A válaszadók a kísérlet idején nem tudták, hogy a szakértők figyelik szemmozgásukat, hogy az miként változik a kérdés feltevése előtt, közben és után. "Szemünkön, szemmozgásunkon minden látszik , amire éppen nézünk, azt nagyobb eséllyel választjuk ki" - magyarázta Philip Pärnamets, a Lund University munkatársa, a kutatásról szóló tanulmány egyik szerzője.
"Manapság sokféle szenzor található okostelefonokban és ezek még szemmozgásunkat is képesek figyelni" - nyilatkozta Daniel Richardson, a University College London Eye Think laborjának igazgatója. "Ha a viselkedés apró változásait megfigyeljük, akár még mobilunk is segíthet a döntéshozási folyamat ban - olyan módokon, ahogy korábban nem is gondoltuk volna."