Tényleg gyógyít a testi közelség?

A stresszt csökkenti, a gyógyulást segíti a testi érintkezés, a simogatás. Ám betegeknél is fontos, hogy megteremtsük a megfelelő hangulatot - ilyenkor tudják ugyanis kifejteni pozitív hatásukat a hormonok. Ráadásul kétirányú folyamatról van szó, fontos a viszonzás.

Hogyan segít az érintés a gyógyulásban, és miért segíti a testi kontaktus a jólétünket? - erről Ralf Nickel orvosprofesszor, a wiesbadeni pszichoszomatikus betegségekkel és pszichoterápiával foglalkozó klinika igazgatója nyilatkozott a Deutsche Welle német internetes oldalának.

Nickel megerősítette, hogy azoknak az embereknek a testi közelsége, akikben megbízunk, pozitívan hat a gyógyulási folyamatokra. A bőr érintésével ugyanis a stressz csökken. A fájdalomérzet mérséklődik, például ha egy hozzánk közelálló ember fogja a kezünket.

Erre az immunrendszerünk is reagál: olyan anyagok hatása mérséklődik, mint például a kortizol (más néven: immunrendszert elnyomja és gyengíti. (A kortizolnak a stresszreakciókban van nagy szerepe.) Ugyanakkor érintéskor olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek az immunrendszerünket erősítik. Így javul az esélyünk a gyógyulásra, számos betegség és panasz esetén.

Kevés dolog tesz tehát jobbat, mint egy kedves érintés a bizalmas személytől. De nem mindegy, hogy milyen körülmények között történik mindez. Az odaadás, vonzalom segít a megnyugvásban. Ugyanakkor ennek kétirányú folyamatnak kell lennie - figyelmeztet Nickel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A professzor felhívta a figyelmet arra is, hogy az embereknek személyes igénye az érintésre - nos, ez igencsak különböző lehet. Hogy mennyire engedi valaki a testi közelséget, az nagyjából 12-18 hónapos korig eldől. Később ez módosulhat a tapasztalatok hatására, de alapvetően az első hónapok a meghatározóak. Ha a szülők elég finoman közelednek a gyerekhez, és megfelelően odaadóan viselkednek vele, az valószínűleg pozitívan hat a kicsikre - és később a felnőttkorukra is.

A későbbi élmények negatív irányba módosíthatják ezt a tendenciát: a szexuális erőszak vagy testi fenyítés ahhoz vezethet, hogy valaki nem bírja mások közelségét. Ezt az elutasítást csak terápiával lehet csökkenteni. Természetesen a normál esetekben - tehát ha két, egyébként meghitt viszonyban lévő személy érinti meg egymást -, akkor is fontos, hogy megteremtsék a megfelelő hangulatot a testi közelséghez. Ha ez sikerül, akkor a dopamin mint örömhormon és az oxitocin mint kötődési hormon szabadul fel.

Gyógyít a testi közelség

Ugyanakkor az, hogy a testi kontaktust miként érzékeli valaki, megint csak függ az adott személy korábbi tapasztalataitól. A pozitív érzés is tapasztalatokon nyugszik: tehát ha két ember meghitt viszonyban van egymással, akkor hatnak ezek a hormonok. Ugyanakkor mindez kisgyermekkori hatásokra is visszavezethető, ráadásul bonyolítja a helyzetet, hogy sok múlik a szagokon is.

Éppen ezért fontos az érintés, a melegség, ami a túlélésben is segít. Ezért különleges jelentőségű a kontextus, a környezet. Az, hogy a testi kapcsolat milyen körülmények között jön létre. Két jó barát, amikor megöleli egymást, az tényleg jó érzés mindkettőnek. Nem úgy, mint idegeneknél. Visszafogott, tartózkodó személyek esetében egy idegen ölelése például még stressz t is kiválthat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.