Több olyan internetes oldalt is találhatunk, melyen a rézből készült ékszerek, elsősorban karkötők egészségjavító hatásairól olvashatunk. Az ezeken található beszámolók szerint ezek az ékszerek nemcsak dekoratívak, de az ízületi gyulladásokkal kapcsolatos fájdalmakat is rendkívül hatékonyan csökkentik. Erre azonban nincs tudományos bizonyíték: az egyik legnagyobb, a témával foglalkozó kutatás szerint nem várhatunk semmilyen pozitív hatást ezektől az ékszerektől – de legalább ártani sem ártanak. A kutatás során sem a rézből készült, sem pedig a mágneses karkötők nem csillapították a fájdalmakat.
„Igazából sajnálatos, hogy ezeknek az ékszereknek nincs semmilyen hatása, hiszen könnyen alkalmazhatóak és biztonságosak” – mondta a kutatás vezető szerzője, dr. Stewart Richmond, a University of York kutatója. „De azok, akik ízületi gyulladással küzdenek, inkább másra költsék a pénzüket, például olyan étrend-kiegészítőkre , melyeknél bizonyított a jótékony hatás. Ilyen például a halolaj.”
Dr. Richmond szerint például a placebóhatás tipikus példájának tekinthető az, hogy a rézből készült karkötőknek tulajdonítjuk a fájdalom enyhülését, annak ellenére, hogy valami teljesen más is kiválthatja az állapotunk javulását.
„A krónikus gyulladásos betegségeknek, így az ízületi gyulladásnak is jól követhető ciklikussága van, vagyis a betegség fellángolását idővel a tünetek fokozatos elmúlása követi. Aki éppen a fellángolás időszakában kezdte el viselni a réz karkötőt, könnyen azt hiheti, hogy annak hatására múlt el a fájdalom, pedig valójában egy teljesen természetes folyamatról van szó, mely akkor is megtörtént volna, ha nem visel ilyen karkötőt” – magyarázta dr. Richmond.
Sokakat összezavarhat az az állítás is, hogy a réz reakcióba lép az izzadtsággal, vagyis a szervezetünkből távozó méreganyagokkal, és zöldre színezheti a bőrt, bizonyítva azt, hogy a réz igenis „kifejti” a gyógyító hatását. Pedig ez az elszíneződés egy teljesen természetes folyamat, akár viseljük a rezet, akár nem.
Ennek ellenére, a réz valóban nagyon jó hatással lehet az egészségünkre, például a rézfelületeken nem képesek életben maradni bizonyos kórokozók, így baktériumok, gombák és vírusok sem. Kutatók éppen azért azt javasolták, hogy érdemes minél több helyen lecserélni a kilincseket rézből készültekre – a kilincsek ugyanis azon felületek közé tartoznak, melyeket a legtöbbször érintünk meg, így a különböző mikrobák „utaztatásában”, terjedésében is rendkívül nagy szerepet játszanak.