Az Indianai Egyetemen dolgozó Daniella Chusy kutatótársaival nemrég annak szeretett volna utánajárni , hogy vajon tényleg túlsúlyosak-e a fogságban tartott ázsiai elefántok, illetve, hogy az ezeknél az ormányosoknál jellemző alacsony utódszám termékenységi problémákra utalhat-e. A kutató és csapata eddig főként embereknél használt módszereket vetett be, hogy többet tudjunk meg az ázsiai elefántokról - ez volt az első eset, hogy ennek a fajnak a fogságban tartott egyedeinél megmérték, mennyi zsírt raktározhat a szervezet, és ennek milyen hatása van az egészségükre nézve.
Ehhez az úgynevezett nehézvizes módszert választották, az USA és Kanada kilenc állatkertjének összesen 35 nőstény és kilenc hímelefántjánál. Ennek segítségével mérték meg az elefántok testének víztartalmát, amit kivontak a tömegükből, így tudták megbecsülni az állatok testének zsírtartalmát.
Végeredményben arra jutottak, hogy az ázsiai elefántok kevesebb zsírt raktározhatnak, mint az ember. A hímelefántok testzsírszázaléka átlagosan körülbelül 8.5 volt, míg a nőstényeké 10 százalék. Összehasonlításképp, egy egészséges embernél a testzsír 6-31 százalék közt mozog.
A túl kevés zsír sem jó
De vajon hogyan függ össze az állatok testzsírszázaléka a fittségükkel és a termékenységükkel? Miután elefántméretű "fitneszkarkötőt", vagyis ezekhez hasonló funkciókat ellátó bokapántot is kaptak az ormányosok, a kutatók ezek segítségével tudták mérni az aktivitásukat is. Arra jutottak, hogy az állatok a vadonban tartott társaikhoz hasonló távolságokat tettek meg óránként, vagyis 0.03 és 2.8 km közt sétáltak. Az idősebbek voltak a kevésbé aktívak, míg a fiatalok többet mozogtak.
Ami pedig a terméketlenséget illeti, nos, nem azok az állatok maradtak utódok nélkül, akikre a kutatók gondoltak, hanem azok, amelyeknek szervezete a legkevesebb zsírt raktározta. A tudósok szerint ez hasonlóságot mutat a túl alacsony súlyú nők termékenységi zavaraival.
Arra a kérdésre nem született pontos válasz, hogy vajon a fogságban tartott ázsiai elefántok is lehetnek-e túlsúlyosak, viszont a kutatók még egy fontos dologra rájöttek. Amikor az állatok inzulinszintjét vizsgálták, azt látták, hogy a több zsírt cipelő elefántoknál általában valószínűbb volt a magasabb inzulinszint, ami a tudósok szerint a cukorbetegségszerű állapotot tehet lehetővé az ormányosoknál.