Elhízásban mi magyarok igazán otthon vagyunk, vagy pontosabban az elhízás van otthon nálunk, ugyanis a magyar Európa legelhízottabb nemzete , és világszinten is a negyedikek vagyunk. Legalább is ez a Magyar Elhízástudományi Társaság álláspontja, amelyet a társaság az OECD jelentésére hivatkozva alakított ki. Három felnőtt magyarból kettőnek kisebb-nagyobb testsúlyproblémája van. Az országos tápláltságiállapot-vizsgálat 2009-es és 2014-es adataiból pedig az is kiderült, hogy terjed az elhízás, egyre több túlsúlyosból lesz elhízott, valamint az elhízás is egyre nagyobb mértékű.
Ráadásul átlagosan minden negyedik gyermek is túlsúlyos vagy elhízott. A legóvatosabb becslés szerint is hazánkban ma körülbelül 20 ezer súlyosan elhízott gyermek él. Az elhízás, különösen, ha nagymértékű, már gyermekkorban is növeli számos krónikus megbetegedés kockázatát, így a cukorbetegségét 4,5-5,5-szeresére, de a magas vérnyomás és a depresszió előfordulása is gyakoribb.
Miért jobb az RFM a testzsír mérésére?
Magyarországon a legelterjedtebb mérési módszer a testtömeg-index, vagy BMI kiszámítása , amely az adott személy magasságágának négyzete, osztva a súlyával. A mutató értéke informál róla, hogy valaki sovány, normális, túlsúlyos vagy elhízott. A BMI-t gyakran kritizálják amiatt, hogy nem veszi figyelembe a nemek közötti különbségeket, és nem tesz különbséget a csonttömeg, az izomtömeg és a felesleges zsír között. Ezért a Los Angeles-i Cedars-Sinai Orvosi Központ kutatói egy olyan képlettel álltak elő, amely szerintük pontosabb képet ad a testzsírról.
Ellentétben a BMI-vel, amely mérleget és mérőszalagot kíván, a Cedars-Sinai-ban kifejlesztett formulához csak mérőszalag kell. A relatív zsírtömeg-index vagy RFM ( relative fat mass ) esetében a testmagasság és a derék körméretének arányát méterben kell kiszámítani, amit 20-al meg kell szorozni, mielőtt kivonjuk a nemek közötti különbségeket jellemző számból. Tehát a képlet a következőképpen néz ki:
Férfiak: 64 - (20 x magasság / derékméret méterben) = RFM
NŐK: 76 - (20 x magasság / derékméret méterben) = RFM
Deréktájékon van a lényeg
A felesleges zsírt gyakran a derék körül tároljuk, sok orvos ezért úgy gondolja, hogy a derékméret mérése értékes mutatója a súlyhoz kapcsolódó egészségi problémák kockázatának. Az amerikai járványügyi központ, a CDC munkatársai egy 12 ezer felnőttet érintő egészségi és táplálkozási felmérésben nyert adatok alapján több mint 300 a testzsír becslésére szolgáló képletet vizsgáltak át. Miután kiszámították 3500 beteg RFM-jét, az adatokat összehasonlították a betegek DXA (vagy DEXA , azaz kettős energiájú röntgensugár abszorpciometria) eredményeivel. A DXA vizsgálatokat a csontsűrűség mérésére használják, és a testszövet, a csont, az izom és a zsír mérésének pontos módja. A vizsgált képletek közül az RFM felelt meg legjobban a DXA vizsgálatok eredményeinek.
A tanulmány vezetőjét a New Atlas magazin idézi. Orison Woolcott szerint az RFM már bizonyította, hogy jobb a testzsír mérésére, mint a jelenleg (az orvosok által és a tudományban is) széles körben használt indexek, beleértve a BMI-t is. De azt még meg kell vizsgálni széleskörű és hosszú ideig tartó vizsgálatokkal, hogy a súlyos elhízással kapcsolatos egészségügyi problémákkal összefüggésben a testzsír százalékos aránya mikor normális vagy rendellenes.
Itt az RFM és a BMI index is kiszámítható.