Az inzulinnal szembeni ellenállás a kettes típusú cukorbetegség okozója, ezért a terhesek folsavpótlására jobban kell ügyelni - hívja fel a figyelmet Dr. Chittaranjan S. Yajnik az indiai Edward Király Kórház kutatója a Diabetologia-ban megjelent közleményében.
A szakemberek összesen 700 terhes B12-vitamin, folsav, homocisztein és metilmalonát értékeit vizsgálták, és vetették össze hat évvel később az utódok különböző fizikai és biomechanikai mérőmódszerekkel kapott paramétereivel. A várandós nők a terhesség 18. és 28. hetében jelentek meg a vizsgálaton. Legtöbbjük B12-vitaminszintje alacsony (kevesebb mint 150 pmol/l) volt mindkét alkalommal, ám a tejtermékeket és nem-vegetáriánus ételeket fogyasztók körében jelentősen magasabb értékeket kaptak. A második harmadban mért folsavszint sokuknál bizonyult magasnak. Sokkal gyakoribb volt a hat éves gyermekek körében az inzulinrezisztencia, ha anyjuk B12-vitaminszintje alacsony volt a 18. héten, vagy a folsav volt túl sok a 28. héten. A két eltérés együttes előfordulása bizonyult a legveszélyesebb kombinációnak. A magas anyai folsavszint az utód testzsírmennyiségét is negatívan befolyásolta.
Az alacsony B12-vitaminszint miatt megemelkedő homocisztein és metilmalonát csökkenti a fehérjeszintézist és ezáltal az inzulinrezisztencia előfutára lehet - állítják a kutatók. "A B12-vitamin és a folsav egyensúly megbomlása nemkívánatos következményekkel jár" nyilatkozta Dr. Yajnik. A minden korosztályt érintő vegetarianizmus miatt Indiában gyakori a B12-vitaminhiány, ám viszonylag ritka a folsavhiány. A terhesek gondozásakor azonban csak a folsavpótlással foglalkoznak, a B12-vitamint figyelembe sem veszik. "Erről feltétlenül el kellene gondolkodni" - hívja fel a figyelmet Dr. Yajnik.
Forrás:
Medipress hírszolgálat