Új, egzotikus vírust fedeztek fel, hála egy macskának

A szóban forgó Pepper (Bors) névre hallgató macska egyik nap egy halott egérrel lepte meg gazdáját, aki ezt kihasználva új felfedezést tett.

A felfedezés annak köszönhető, hogy jelen esetben a gazdi, John Lednicky a Floridai Egyetem vírusokra szakosodott kutatóprofesszora, aki a szarvashimlőt tanulmányozza – írta meg az IFLScience.

macska, cica
Peppernek köszönhetjük az új vírus felfedezését. (Képünk illusztráció) Fotó: Getty Images

A szarvashimlőt tanulmányozva talált rá a vírusra

Lednicky jelenleg a szarvashimlőt tanulmányozza, ami a vadak bőrén okoz sebeket. A kutató arra kereste a választ, hogy vajon a rágcsálók is hordozhatják-e a betegséget kiváltó vírust, ezért megvizsgálta a kedvence által megfogott egeret. A szarvashimlő kórokozóját nem találta meg az állatban, azonban rábukkant egy eddig teljesen ismeretlen vírusra.

Nem számítottunk ilyen vírusra, és a felfedezés azt a gyanút támasztja alá, hogy sok olyan vírus, amelyről nem tudunk, olyan állatokban kering, amelyek az emberek közvetlen közelében élnek

– hívta fel a figyelmet a tanulmány első szerzője.

A mikroorganizmus a GRJV1 nevet kapta, és az úgynevezett Jeilongvirus nemzetségébe tartozik. A felfedezés azért nagy szó, mert az Egyesült Államokban ez az első eset, hogy jeilongvírust találtak. Ezek a kórokozók ugyanis jellemzően Dél-Amerikában, Ázsiában, Európában és Afrikában fordulnak elő, ahol elsősorban rágcsálókat, denevéreket és egereket fertőznek meg. Néhányuk azonban képes lehet embereket is megfertőzni, akiknél a betegség légzőszervi tüneteket okoz. A kutatók most azt vizsgálják, hogy a GRJV1 is képes lehet-e erre.


A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.