A szaruhártya a szem legkülső rétege, amelynek feladata a szemgolyó védelme, valamint a látás folyamatában is nélkülözhetetlen szerepet tölt be. A szarhártya legkülső héja, az úgynevezett epithelium öt-hat réteg sejtből áll. Ezek a sejtek gyorsan tudnak osztódni, ha a szaruhártyát valamilyen sérülés éri, és bár számuk folyamatosan csökken, a hiányt a szemhéjak által védett limbális epithél őssejtek folyamatosan pótolják. A japán nőnél egy betegség következtében ez utóbbi őssejtek működése romlott. Az állapot a szaruhártya elhomályosodásával jár, illetve idővel vakságot idézhet elő.
Mint azt a beteget kezelő Nisida Kodzsi, az Oszakai Egyetem szemésze augusztus 29-i sajtótájékoztatóján elmondta, indukált pluripotens őssejtekből (iPS) hoztak létre egy 0,05 milliméter vastag szaruhártyasejt-réteget. Ezt a lapot ültették a páciens szemébe, miután eltávolították a szaruhártyája sérült részét. A beavatkozás júliusban hajtották végre, azóta már haza is bocsátották a beteget a kórházból, mivel nem jelentkeztek nála a transzplantátum kilökődésének jelei, illetve látása is javult.
Sokakon segíthet a módszer
A pluripotens őssejteket egy felnőtt donortól vett bőrsejtek újraprogramozásával hozták létre. A folyamat során a sejtek előbb egyfajta embrionális állapotba kerülnek, hogy aztán az eredetitől eltérő sejttípussá alakíthassák azokat - így akár szaruhártyasejtekké. Habár jelenleg elsősorban elhunyt donorokból vett szövetekkel kezelik a sérült vagy beteg szaruhártya miatt kezelésre szoruló betegeket, ugyanakkor Japánban meglehetősen hosszú a várólista az ilyen transzplantátumokra. Éppen ezért az új megközelítés hatalmas előrelépést jelenthet a szemészetben.
Japán egyébként is élen jár a pluripotens őssejtek klinikai alkalmazásában, hiszen a japán orvosok már gerincvelői sérülések , Parkinson-kór és egyéb szembetegségek kezelésében is használták már a technikát. Nem mellesleg a szintén japán Jamanaka Sinja, a Kiotói Egyetem biológusa fedezte fel, hogy érett sejteket hogyan lehet őssejtekké visszaalakítani, amiért 2012-ben elnyerte az orvosi Nobel-díjat.
Az ázsiai szigetország egészségügyi minisztériuma összesen öt operációra adott engedélyt Nisida doktornak. A szakember a következő műtétet még az idei évben szeretné elvégezni, valamint reméli, hogy a beavatkozás öt éven belül a klinikai ellátás szerves részévé válhat.
Forrás: nature.com ; nippon.com