Az eljárással eddig kezelt transzplantáltak immár több hónappal a műtétek után a szokásosnál kisebb dózisú immunszupresszáns gyógyszerrel élnek, egyiküknek egyáltalán nincs szüksége a kezelésre.
A német Fred Fähnrich betegeit úgynevezett TAIC (transplant acceptance-inducing cell) módszerrel kezelte: ennek keretében olyan makrofág sejteket kaptak, amelyek az immunrendszeri reakció elnyomásával képesek megakadályozni a transzplantált szerv kilökődését. E makrofágok eredetileg a szervet kapó, recipiens beteg szervezetéből származnak, laborkörülmények között a donor sejtjeivel hozzák őket össze, hogy elfogadóvá váljanak az idegen szervezet sejtjeivel szemben, majd infúzióval visszaadják a recipiens szervezetébe. A módszer az eddig kezelt tizenhét betegnél ígéretesnek tűnik.
A kísérletben részt vevő betegek közül tizenketten halott donor veséjét kapták meg, ezért náluk a sejtek találkozóját csak a gyorsan elvégzett transzplantációs műtét után hozhatták össze. A visszakapott makrofágok így a hagyományos immunszupresszáló kezelést váltják majd fel. Nagy részüknél a műtét után négy héttel már sikerült csökkenteni az immunszupresszánsok dózisát.
Öt beteg élő donortól kapott vesét, ketten fiútestvérüktől, egy beteg a lányától, ketten pedig férjüktől. Közülük való az a páciens, aki immár nyolc hónapja él immunszupresszálás nélkül. Fähnrich professzor előzetes eredményekről beszél, szerinte a módszer még finomításra szorul. Ha a várakozások beigazolódnak, és a módszer sikeresnek bizonyul, nagy áttörést jelenthet a transzplantációs orvoslás területén.
Forrás:
Transplant International