Újraprogramozhatóak a sejtek!

Embrió-szerű őssejteket lehet létrehozni rákkeltő gén nélkül. A Whitehead kutatói szerint a Wnt nevű molekula helyettesíthető a c-Myc rákkeltő génnel, amely egyike azon négy génnek, amelyeket ha felnőtt sejtekhez adnak, azok újraprogramozhatók embrió-szerű őssejtekké. A kutatók azt remélik, hogy az ilyen embrionális őssejt-szerű sejtek, vagyis az indukált pluripotens (IPS) sejtek, egykor majd olyan betegségek kezelésében is felhasználhatóvá válnak, mint a Parkinson-kór és a cukorbetegség.

Egérkísérletekben bebizonyították, hogy a c-Myc eliminációja az IPS sejtek létrehozásának fontos lépése, mely a jövőben emberi terápiákra is alkalmazható lehet.

"Ezzel lehetővé válhat a sejtek újraprogramozásához használt másik három gén helyettesítése" - közölte Dr. Ruth Foreman PhD hallgató, Rudolf Jaenisch Whitehead tag laboratóriumának munkatársa, és a Cell Stem Cell című lap online kiadásában megjelenő beszámoló társszerzője. További társszerzők Dr. Alex Marson PhD. hallgató (Jaenisch és a szintén Whitehead tag Richard Young laboratóriumából), valamint Brett Chevalier (a Young laboratóriumból).

"Az IPS sejtek nagy jelentőséggel bírnak a jövő orvoslásában, ám meg kell tanulnunk olyan módon előállítani ezeket a sejteket, hogy a klinikai terápiák biztonságosak legyenek" - közölte Young, a Massachusetts Műszaki Intézet biológia professzora.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jelenleg az IPS sejteket úgy hozzák létre, hogy felnőtt sejteket programoznak újra vírusok felhasználásával, amelyek négy gént (Oct4, Sox2, c-Myc és Klf4) visznek át a sejt DNS-ébe. Az aktivált gének ezután hatástalanítják a felnőtt állapotot és embrió-szerű IPS sejtekké változtatják az eredeti sejteket.

Ez a módszer ugyanakkor az emberi felhasználás esetében szignifikáns kockázatokkal jár. Először is a felhasznált vírusok, az úgynevezett retrovírusok esetlegesen rák kialakulását okozhatják, mivel a DNS-t a sejt genomjának bármely részébe betehetik, így akár rákkeltő gének (onkogének) expresszióját is beindíthatják. Másodsorban a c-Myc egy ismert onkogén, amelynek túlzott expressziója rákot okozhat.

Parkinson-kórAhhoz, hogy az IPS sejteket emberi gyógyításra használhassák, például Parkinson-kór kezelésére, a kutatóknak a retrovírusokkal és onkogénekkel történő újraprogramozás biztonságos alternatíváit kell találniuk.

Korábbi kutatások során bebizonyították, hogy a c-Myc nem feltétlenül szükséges az IPS sejtek előállításához. Ugyanakkor hiányában az újraprogramozási folyamat időigényes és nagymértékben hatástalan. Ezen akadályok kikerülésére a Whitehead kutatói a c-Myc és a retrovírus helyett egy természetesen előforduló, a Wnt3a nevű szignál molekulát alkalmaztak. A Wnt3a molekulát az újraprogramozandó sejtek körüli folyadékba adva megindul a felnőtt sejteknek IPS sejtekké történő átalakulása.

"Nem vagyunk biztosak abban, hogy a Wnt molekula vajon ugyanazt a dolgot csinálja-e, mint a c-Myc, vagy hogy komplementje-e a c-Myc aktivitásának" - közölte Chevalier. "Ám mégis a c-Myc-hez hasonlóan serkenti az őssejt növekedést."

"Ez egy jó kezdete annak, hogy külső oldalról közelítsük meg a sejtek újraprogramozását a genetikai manipulálás helyett" - közölte Marson. "Ám még mindig ki kellene küszöbölni a másik három gén esetében a retrovírusok alkalmazását."

Noha egér sejtekben az új módszer ígéretesnek tűnik, lehetséges emberi alkalmazásait eddig még nem vizsgálták - hangsúlyozza Jaenisch. "Vajon ugyanaz az útvonal működik-e az emberi szervezetben, és a Wnt molekulák alkalmazhatóak-e emberi sejtek újraprogramozására?" - teszi fel a kérdést. "Nem tudjuk, ám ezek nagyon fontos kérdések, amelyeket érdemes megvizsgálni."

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Délnyugat felől egyre többfelé borul be az ég, legfeljebb az ország északkeleti harmadán lehet némi szűrt napsütés, illetve az Alföld területén maradhatnak tartósan ködös tájak. Napközben az ország délnyugati felén várható többfelé eső. A légmozgás mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra