A homociszteinszint csökkentésétől - korábbi, kisebb vizsgálatok alapján - sokan a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenését várták. Jelenleg is számos kutatás zajlik ezzel a témával kapcsolatban. Most azonban, az eddigi leghosszabb és a résztvevő nők száma alapján legnagyobb vizsgálatból kiderül, hogy a folsav és a kombinált B-vitamin pótlás gyakorlatilag semmiféle védő hatással nem jár, magyarázta Dr. JoAnn Manson, a megelőző orvostani részleg vezetője a bostoni Harvard Egyetem Brigham és Női Klinikáján. A legtöbb hasonló témájú vizsgálattal ellentétben Dr. Mansonék egészséges nőket is bevontak.
A résztvevők száma elérte az 5400-at, mindannyian egészségügyben dolgozó nők voltak. Egyesek kórtörténetében már szerepelt szív- és érrendszeri betegség, vagy három, esetleg több koszorúsérbetegségre hajlamosító kockázati tényező, mint például a magas vérnyomás, elhízás, vagy cukorbetegség. A résztvevők fele napi 2,5 mg folsav, 50 mg B6-vitamin és 1 mg B12-vitamin kombinációját kapta, míg a többiek egy ugyanolyan, ám hatóanyagot nem tartalmazó tablettát (placebót) szedtek. A következő 7,3 év során az aktív hatóanyagot szedő nők körében 14,9 százalékban fordult elő valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedés. Ugyanez a szám a placebo-csoportban - csaknem ugyanannyi - 14,3 százalék volt.
Dr. Manson szerint tehát a folsavpótló kezelést nem érdemes a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése miatt adni. Megmarad azonban a folsavpótlás igen fontos szerepe a magzati idegrendszeri és gerinc fejlődési rendellenességek megelőzésében. A szakemberek minden gyermeket váró kismamának ajánlják a kiegészítő folsavpótlást, már a fogamzás előtti időszakban is. Kiegészítő kezelésről beszélhetünk a fejlett országokban, így az Egyesült Államokban is, ahol a kenyeret és más, gabonából készült termékeket folsavval dúsítva készítik. A folsavat egyébként a zöld levelű zöldségekben és a citrusfélékben is megtaláljuk.
Forrás:
Medipress hírszolgálat