Most brit kutatók a Brain Research Bulletin szakfolyóiratban publikálták új kutatásukat, amelyben azt állítják: rájöhettek arra, hogy vércsoportunk milyen szerepet játszik az Alzheimer-kór és az ahhoz hasonló kognitív betegségek kialakulásában.
A University of Sheffield kutatói az emberi agy szürkeállományának méretét vetették össze a vércsoporttal az egyes önkéntesekben: a kutatásban résztvevők szellemileg teljesen egészséges felnőttek voltak, akiknek agyáról már életük során készült MRI-szken . Miután begyűjtötték vérvizsgálatok után a vércsoportadatokat, a kutatók elkezdték vizsgálni az önkéntesek agyát és annak felépítését. Arra döbbentek rá, hogy a nullás vércsoportú embereknél sokkal nagyobb a szürkeállomány a kisagy hátsó részében.
Ahogy öregszünk, szürkeállományunk mérete csökken. Az Alzheimer-kór által érintett agyi területek a temporális és a limbikus zónák, amelyek az agy hátsó részében találhatóak, a sheffieldi kutatás pedig azt állítja: az ezen régiókban található szürkeállomány mérete kisebb az A, B és AB vércsoportúaknál.
“Azt tudjuk, hogy ember és ember között jelentős különbségek lehetnek a szürkeállomány méretében, ezt pedig most klinikai vizsgálatokkal is alátámasztottuk”, nyilatkozta Prof. Annalena Venneri, a tanulmány egyik szerzője. “Igen esélyes az, hogy a vércsoportok adta különbség idegrendszerünk fejlődését is befolyásolja. Most jutottunk el oda, hogy meg kell értenünk: hogyan és miért is történik mindez.”
“Kutatásaink azt állítják, hogy a Alzheimer is”, nyilatkozta Matteo DeMarco, a tanulmány másik szerzője. “Viszont további vizsgálatokra van szükségünk, hogy megállapíthassuk: a test többi mechanizmusa miként csatlakozik ezen folyamatokhoz.”