A háromdimenziós nyomtatás manapság egyre népszerűbb technika az orvostudományban. Alig néhány hete jelentették be a Tel-avivi Egyetem kutatói, hogy sikerült egy teljes szívet alkotniuk 3D-s nyomtató segítségével, de máris itt az újabb előrelépés: amerikai tudósok puha véredényeket és a tüdő légútjait készítették el.
Forradalmi áttörés az orvoslásban
A kutatócsapat egy légutakból és véredényekből álló mesterséges tüdőmásolatot készített. Ennek segítségével tesztelték, hogy a tüdőhöz hasonlatos légzsákból az oxigén átjut-e a vérrendszerbe. A biotechnológusok oxigénben szegény vörösvértesteket vezettek a légzsákok körüli véredényrendszerbe. Az érhálózat elhagyásakor a vértestecskék oxigénnel telítődtek, tehát sikerült kimutatni, hogy az úgynevezett hidrogélből készült struktúrák képesek oxigénnel gazdagítani a vért. A levegő pótlásához a tudósok tiszta oxigént használtak, amelyet a légzsákokba pumpáltak.
Megoldódhat a transzplantációs probléma
A nyomtatott szervek azért is ígéretesek, mert a transzplantációs orvoslás két problémája is megoldható velük. Egyrészt eleve túl kevés a donorszerv, másrészt a sikeres transzplantáció után a pácienseknek gyakran egész életükön át gyógyszereket kell szedniük, hogy megakadályozzák a kilökődést. A biotechnológusok által előállított szervek esetében azonban a páciensek testsejtjeit használják, a testazonos sejteket pedig általában nem löki ki a szervezet.