Az első világos bőrű és vörös hajú ember nagyjából akkor jelenhetett meg, amikor őseink 50 ezer évvel ezelőtt letelepedtek Európában.
A V6OL néven ismert génvariácó azután kezdte kivilágosítani az ember bőrét, hogy az elődök az erős afrikai naptól távolabb kerülve melanómaként ismert bőrrákfajta szintén ekkor ütötte fel a fejét.
A szakemberek a fenti felfedezést aközben tették, hogy dr. Saioa Lopez vezetésével ezer spanyolországi személy génállományának evolúciós fejlődését vizsgálták. Egy korábbi kutatásból emellett az is kiderült, hogy az Egyesült Királyságban és Írországban több mint 20 millióan hordozzák a vörös hajat okozó gént, legnagyobb gyakorisággal Skócia dél-keleti partjainál fordul elő, Edinburgh-ban pedig a lakosság 40 százalékában biztosan megtalálható a három gyakori vörös hajhoz kapcsolódó génvariáns egyike. A legnagyobb meglepetést azonban az okozta, hogy az észak-angliaiaknak is több mint 34 százaléka hordozó, vagyis Yorkshire és Humberside lakosságában ugyanolyan arányban találhatóak meg a vörös hajúak, mint Írországban.
A tanulmány 2343 ember közreműködésével készült el, akik annak érdekében készíttettek DNS-tesztet, hogy minél többet tudjanak meg az őseikről. A kutatók a vörös hajért felelős MC1R gén három variánsát keresték bennük, ahhoz ugyanis, hogy egy gyereknek vörös haja legyen , mindkét szülőben meg kell lennie a háromból legalább egy variánsnak, de még ekkor is csak 25 százalék lesz az esélye a vörös hajra.
A statisztikák alapján a skótoknak nagyjából hat százaléka (300 000 fő), míg az angoloknak négy százaléka (1,2 millió fő) rendelkezik ezzel a különleges színű hajkoronával.