Sok légitársaság ugyanis még mindig földimogyorót és mogyorót szolgál fel ropogtatnivalónak, illetve a rágcsálnivalók és főételek is gyakran tartalmaznak mogyorót vagy azok származékait, ami súlyos allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél. Egy 3200 légi utas részvételével készült nemzetközi online felmérés tanúsága szerint 349 embernél fordult elő már allergiás reakció egy-egy repülőút alkalmával. Bár a repülés közbeni allergiás reakció kockázata rendkívül alacsony "nehéz elképzelni annál reménytelenebb helyzetet, mint amikor valaki 10 kilométer magasságban egy utasszállítón allergiás rohamot kap" - nyilatkozta Dr. Matthew Greenhawt a Michigan Egyetem Ételallergia Központjának munkatársa.
A vizsgálatok szerint ritkábban fordult elő allergiás reakció azoknál az utasoknál, akik megtették az alábbi óvintézkedéseket:
- Különleges ellátás igénylése
- Mogyoró- és földimogyoró-mentes étel igénylése
- A lehajtható asztal megtisztítása fertőtlenítő kendővel
- A légitársaság által biztosított párnák és takarók használatának mellőzése
- Mogyoró- és földimogyoró-mentes utastér igénylése
- A gépen felszolgált ételek fogyasztásának mellőzése
"A földimogyoró- és mogyoróallergiások számára a repülés frusztráló és ijesztő is lehet, a fenti óvintézkedések megtétele azonban sokat javíthat a repülési élményen" - tette hozzá Dr. Greenhawt.
A felmérésből kiderült az is, hogy a súlyos allergiás reakciók azonnali kezelésére használt adrenalint csak nagyon kevés esetben alkalmazzák a repülőgépeken. Az adatok szerint az allergiás rohamot elszenvedő utasok mindössze 13 százaléka kapott adrenalint. "Annak ellenére, hogy a páciensek 98 százalékánál volt adrenalin, a szert csak nagyon ritkán alkalmazták a roham kezelésére. Ennek fő oka, hogy légiutas-kísérők általában nincsenek felkészülve az ilyen esetekre. Érdekes módon, amikor tájékoztatták őket a páciensek állapotáról és arról, hogy mi a helyzet, sokkal nagyobb arányban alkalmazták az adrenalint."
Dr. Greenhawt reméli, hogy a kutatási eredmények arra ösztönzik majd a légitársaságokat, hogy nagyobb erőfeszítéseket tegyenek allergiás utasaik biztonságának érdekében. A részletes kutatási eredmények a című tudományos szaklap márciusi számában olvashatók.