A Szent Lukács evangélistáról elnevezett gyógyfürdő története egészen a XII. századig vezethető vissza, később pedig a gyógyvíz és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások olyan messze földön híresek lettek, hogy a világ minden tájáról érkeztek ide vendégek. A fürdő vize számos betegségre nyújt gyógyírt, így például kopásos jellegű ízületi- és gerincbántalmakra, krónikus ízületi gyulladásokra, idegfájdalmakra, a csontrendszer mészhiányára, sérülés utáni állapotok kezelésére, ivókúra formájában pedig a gyomor- és bélrendszer, valamint az epe utak betegségeinek, illetve a légzőszervek idült hurutos megbetegedéseinek gyógyítására alkalmas.
A fürdő felújításának első üteme 2008-ban fejeződött be, ekkor az ivócsarnok, a gőzfürdő , az úszómedencék, a külső homlokzat és a tetőnapozó egy része újult meg, az iszaptó helyén pedig élménymedence épült. Mivel az épületek műemléki védettséget élveznek, a 2008-as és a jelenlegi felújítás megtervezésekor is figyelembe kellett venni az évszázados hagyományokat.
2011 decemberében kezdődött meg a fürdő műemléki rekonstrukciójának második üteme és turisztikai fejlesztése. A beruházás keretében megújul az uszodatéri homlokzat, az uszoda csempés kabinsora, az iszapépületet és a termálfürdő épületét nyugaton összekötő épületszárny, az iszapcsarnokhoz tartozó jegypénztár, a beteg- és vendégirányítási rendszer, a földszinti kabinsor, a gyógyudvari háromszintes öltözőépület, valamint a napozóterasz.
Az északi kádosztály a gyógyászat és a család fürdőzés céljait fogja szolgálni, míg a déliben mind a 9 kádszoba és a sókamra is eredeti állapotúra kerül helyreállításra. A fürdővendégek minél gazdagabb, változatosabb kiszolgálása érdekében wellness-részleg, szaunavilág, fitnesztermet és játszóházat alakítanak ki, illetve a vendégek elől eddig elzárt alagsori helyiségek is megnyílnak. A fürdő olyan, Budapesten is egyedülálló szolgáltatásokat nyújt majd, mint a Hammam török masszázs.
A várhatóan 2012 októberében esedékes átadását követően a Lukács iskolapéldája lehet a hagyományos fürdőkultúra és a modern élményfürdőzés, illetve a wellness-szolgáltatások találkozásának, ahol a hosszú évtizedek óta a fürdőt napi rendszerességgel használó törzsvendégek, a fiatalok és a turistaként a fővárosba látogató külföldiek is megtalálhatják majd a számításukat.
A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg.