A fényvédő szerek használata különösen fontos, hiszen segítségükkel nemcsak bőrünk szépségét, de egészségét is megóvhatjuk. Nem mindegy azonban, mit kenünk vagy fújunk magunkra. A rodalewellness.com cikke alapján összeszedtük, mire kell ügyelni.
Naptejek retinollal vagy A-vitaminnal
Az ilyen napozószerek növelik a tumorok kialakulásának veszélyét, állítja egy tavalyi kutatás. Bár a retinolt gyakran adják naptejekhez, testápolókhoz, mivel öregedésgátló hatást tulajdonítanak neki, a legfrissebb tudományos álláspont szerint javasolt lehet kerülni az ilyen termékeket. Ha retinolos testápolót használunk, akkor ne menjünk napra, vagy legfeljebb csak nagyon rövid időre.
50 faktorosnál erősebb naptejek
A napozószerekben lévő anyagok a leégést okozó UVB sugárzástól védenek, nem pedig az UVA sugaraktól, amelyek többek között a rákos megbetegedések kialakulásáért felelősek. Ha tehát 50 faktorosnál erősebb napozószert használunk, akkor jó eséllyel nem fogunk leégni, viszont éppen emiatt jóval több időt töltünk a napon, hosszú időre kitéve magunkat a veszélyes UVA sugárzásnak.
Oxybenzon tartalmú napozószerek
Az oxybenzon egy olyan adalékanyag a naptejekben, amely beszívódik a bőrbe, és onnan a véráramba is bekerül. Ha pedig bekerült a szervezetünkbe, akkor az ösztrogén működését kezdi el utánozni, ami egy idő után hormonális problémákhoz, pajzsmirigy -betegségekhez és termékenységi gondokhoz is vezethet. Alaposan olvassuk el a termék címkéjét, amelyet meg akarunk venni - ha az összetevőlistán szerepel az oxybenzon, a benzophenone vagy a benzophenone-3, akkor inkább hagyjuk a boltban.
Spray vagy porállagú napozószerek, naptejjel átitatott kendőcskék
A sprayállagú termékek könnyen a légutainkba, és onnan a vérkeringésünkbe juthatnak, így sokkal nagyobb adagot kapunk belőlük a kelleténél, ami hosszú távon hormongondokhoz vezethet. Emellett a spray állagú termékeknél sokkal nehezebb megállapítani, hogy elegendő jutott-e belőlük mindenhová. Ugyanez a helyzet a porállagúakkal, illetve a naptejjel átitatott kendőcskékkel. A legjobb, ha a hagyományos, testápolóhoz hasonló állagú termékeknél maradunk.
Rovarriasztó/naptej kombók
Feleslegesek, és tele vannak káros vegyi anyagokkal, amelyek irritálhatják a bőrt és a légutakat. Ráadásul a rovarriasztót csak napi egy-két alkalommal ajánlatos használni, míg a naptejet kétóránként.