Sérülések vízen, vízparton

A tengerparti kikapcsolódás nemcsak a napégés miatt lehet veszélyes, hiszen a sekély vízben vagy vízparton bármikor találkozhatunk veszélyes állatokkal is. A vízparton szerezhető sérülések kezeléséről a medúzacsípéstől a kagyló okozta sebekig.

Heves, égő fájdalom? Medúza!

Medúzaveszély A meleg tengerek mellett töltött vakáció során számolni kell azzal, hogy lubickolás közben a vízben akár medúzával is találkozunk, ám szerencsés esetben csak távolról láthatjuk a különös élőlényt. Ha mégis megtörténik a baj, és megcsíp minket a csalánozó, az rendszerint fájdalommal, bőrpírrel, égő, viszkető érzéssel, esetleg a bőr felhólyagosodásával jár. Az állapot gyorsan múlik, napok, sőt akár órák alatt is.

A világító medúza (Pelagia noctiluca) mérge inkább csak a kisgyerekekre nézve jelent veszélyt, csípése éles fájdalommal jár, rosszullétet, hányást, ájulást okozhat. Toxinjára kevesen allergiásak, a csípés helye viszont egy-két hétig viszket, hólyagos, piros. A füles medúza vagy holdmedúza (Aurelia aurita) fájdalmas, égető szúrása további két napig érezhető, a duzzanat pedig akár két hétig is emlékeztethet a kellemetlen "találkozásra", olykor kisebesedhet, felhólyagosodhat. Mérge nem allergén.

Kezelés: Medúzacsípés esetén azonnal jöjjünk ki a vízből, mossuk le a sebet tengervízzel (ne csapvízzel!), majd öntsünk rá ecetet, esetleg tegyünk rá ecetes borogatást. A medúzák által sűrűn lakott vízparti szakaszoknál érdemes lycra anyagú, esetleg búvár- vagy szörfruhát viselni, kiegészítve békatalppal vagy úszócipővel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindent a szemnek! Bármennyire is hívogató a tengerben élő állatok színe, alakja, semmit nem szabad megfogni, amit nem ismerünk - ez a búvárok alapszabálya is. Veszélyesek az apró puhatestűek, csigák és kagylók is, hiszen közöttük is akadnak mérges állatkák.

A sünök okozta sebek

Nemcsak belelépni, búvárkodás közben akár bele is lehet tenyerelni a tengeri sünökbe. Testüket hosszú, éles, méreggel bevont tüskék borítják, ha pedig megérintik őket, fájdalmas szúrt sebet okoznak a "betolakodónak". A tüske miatt kialakult helyi gyulladás mellett ízületi- és izomfájdalom, illetve kiütés jelentkezhet, ha a beletört tüskéket nem távolítjuk el azonnal.

Kezelés: Az ecet ennél a sérülésnél is megoldást jelent, hiszen a kisebb tüskéket feloldja, a nagyobbakat viszont sebészi úton kell eltávolítani. A sün mérgét a hő hatástalanítja, így az érintett testrész forró vízben való áztatása is megfelelő gyógymód. Megelőzés céljából érdemes körültekintőbben gázolni a sekély vízben, és műanyag cipőt, korallcipőt viselni a tengerparton való séta során is. Ez utóbbi esetén kézenfekvő megoldás az is, ha egy bottal "döfködjük" a talajt magunk előtt.

Borotvaéles és tüskés

A sekély, tengerparti vízben gázolván a rájákkal is meggyűlhet a nyaralók baja. Rálépve az állat a farkán található tüskéjét beledöfi az áldozat lábába vagy lábfejébe, és kiereszti mérgét. A tüske által okozott seb erősen vérzik, szakadt szélű, és a sérüléssel járó erős fájdalom csak órák, akár napok múlva szűnik meg. Ha a tüske kis darabkái a sebben maradhatnak, emelkedik a fertőzés kockázata. Ájulásra való hajlam, gyengeség, hányinger és izgatottság is jelentkezhet a tünetek között, ritkábban hányás, hasmenés, verejtékezés, görcsök és légzési nehezítettség.

Kezelés: A mérget a hő semlegesíti, így a sérült végtagot forró vízben tartva fél-másfél órán keresztül enyhíthető a fájdalom. Az esetlegesen bennmaradt tüskéket orvosnak kell eltávolítani, és a sebet is kitisztítani. Ha elfertőződött, az antibiotikumos kezelés is szóba jöhet, csak úgy, mint a sebészi beavatkozás, ha a sérülés nagyon nagy kiterjedésű.

Nem élő, de sérülést okozhat! A tengerparton járva nemcsak az állatok okozta sérülések kelthetnek riadalmat, hanem a vízből a partra került szemét (üvegszilánkok, konzervdobozok, üdítős kupakok, alumínumdobozok), és a kagylóhéj, a kagylótörmelék, a veszélyes állatok tetemei, az éles kavicsok is. Az általuk okozott sérülés kivédhető gumiszandál viselésével. Ha már megtörtént a baj, a metszett, zúzott vagy szúrt sebet el kell látni, a fertőzés veszélye miatt azonnal fertőtleníteni, és a vérzést csillapítani kell. Ha a sebbe került idegen test nehezen eltávolítható, bízzuk szakemberre. A seb környékét le kell jódozni, és steril fedőkötést alkalmazni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra