Uniós védettségi igazolás: mennyit ér?

Július első napjától az Európai Unió összes tagországában, így Magyarországon is elérhetővé vált az uniós védettségi igazolvány. De vajon mit nyerünk ezzel, mire lesz lehetőségünk az okmány birtokában, és milyen feltételekkel juthatunk hozzá? Mutatjuk.

Az idei július és augusztus várhatóan erős hónap lesz a hazai belföldi turizmus életében, a Balaton környékén pedig akár rekordok is megdőlhetnek, mind a szállásfoglalások, mind a vendégek tekintetében. A külföldi turisták ettől még hiányoznak az ágazatnak, ezért nyilván jó lenne, ha mielőbb és minél többen tudnának utazni. Ebben a kérdésben az uniós igazolvány megjelenése ugyan segíthet, de csodát azért nem kell várni tőle - mondta Kiss Róbert Richard turisztikai szakértő az InfoRádiónak nyilatkozva.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Európa, koronavírus utazás, koronavírus külföldi utazás, koronavírus nyaralás, koronavírus turizmus, koronavírus védettségi igazolvány
Az igazolás birtokában is könnyen borulhatnak a tervek. Fotó: Getty Images

Mit kell tudni az uniós igazolásról?

Az uniós koronavírus-igazolás az egész EU-ban egységes megjelenésű, és elérhető papíralapú és digitális változatban is. Nem csak azok kaphatják meg, akiket már beoltottak az új típusú koronavírus ellen, hanem azok is, akik:

  • friss negatív PCR-teszttel tudják bizonyítani, hogy nem fertőzöttek,

  • vagy már korábban átestek a fertőzésen, de még van a szervezetükben kimutatható antitest.

Az itthon elérhető uniós védettségi igazolvány egyébként ingyenes, magyar-angol nyelvű, és az oltás időpontját, valamint a vakcina típusát is feltüntetik rajta. Az igazolvány beszerzésétől azonban még nem nyílnak meg egy csapásra a határok, és egyes tagállamokba nem is utazhatunk be akármilyen oltással - figyelmeztetett a szakértő. Abban sincs egyetértés, hogy a szabad utazáshoz elegendő-e az első részoltás, és a gyerekekre vonatkozó szabályokban is vannak eltérések. A turisztikai célú utazásokat tahát az uniós igazolvány sem egyszerűsíti le túlságosan - véli Kiss Róbert Richard.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Külföldi nyaralás esetén mindig is erősen ajánlott volt utasbiztosítást kötni. Most azonban a világjárvány miatt még inkább felértékelődött az ilyen típusú védelem fontossága. A koronavírus-helyzet miatt viszont jelentősen változtak bizonyos feltételek, így nem érdemes hasraütés-szerűen választani a biztosítások közül. Részletek itt .

Könnyen borulhatnak a terveink

A koronavírus-járvány miatt továbbra is egyik napról a másikra borulhatnak az utazási terveink . A turisztikai szakértő egyik ismerősének esetét említette példaként: az érintett egy pénteki napon megvette repülőjegyét következő hétfőre, az adott célországban azonban vasárnap bevezettek egy szigorítást, amely szerint csak negatív PCR-teszttel engedik be a turistákat. Emiatt végül a hétfői utazás elmaradt.

Ez persze nem azt jelenti, hogy egész nyáron nem mehetünk sehova, az alapos felkészülést viszont nem tudjuk megspórolni. Ha külföldi nyaralást tervezünk, akkor továbbra is az a legfontosabb, hogy foglalás és indulás előtt is tájékozódjunk az éppen aktuális szabályokról, hogy ne érhessen minket váratlan meglepetés - tanácsolta a szakértő.

Görögországi nyaralást tervez? Mutatjuk, mire számíthat - kattintson ide!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.