A Neurology legutóbbi számában megjelent kutatásban az amerikai légierő 102 U-2 pilótáját és 91 nem pilótát vizsgáltak (26 és 50 év közötti személyeket) agyi képalkotó MR-vizsgálattal. A szkennelés során olyan apró agyi léziókat kerestek, amelyek a neurológiai betegségekben tapasztalható memóriaromlással állnak összefüggésben.
"Az 5,5 kilométeres magasság felett repülő pilóták ki vannak téve a dekompressziós betegség (keszonbetegség) kockázatának" - magyarázta a tanulmány szerzője, Stephen McGuire, a San Antonió-i Texas Egyetem kutatója. "A keszonbetegség kockázata a légierő pilótái körében 2006-tól a háromszorosára nőtt, valószínűleg a pilóták gyakoribb és hosszabb expozíciója következtében. Eddig azonban nem sikerült kimutatnunk ezzel kapcsolatban semmilyen maradandó klinikai neurokognitív vagy memória rendellenességet."
A keszonbetegséggel időnként járó agyi tünetek közé tartozik a lelassult gondolkodás, a zavartság, a reakció hiánya és a maradandó emlékezetvesztés.
A mostani kutatásból az derült ki, hogy a pilóták esetében közel négyszer nagyobb az agyi léziók térfogata, és háromszor nagyobb az agyi léziók száma, mint a nem pilóták esetében. Az eredmények attól sem függtek, hogy a pilóták kórtörténetében előfordultak-e a dekompressziós betegség tünetei. A kutatás azt is kimutatta, hogy míg a léziók a nem pilótákban főként a frontális fehérállományban alakulnak ki, ami a normális öregedés során fordul elő, a pilótákban a léziók egyenlően oszlanak el az egész agyban.