A globális felmelegedés, a klímaváltozás következtében a hőséghullámok számának növekedésével kell számolni. Tavaly 26 ilyen napot regisztráltak hazánkban, ami a második legmagasabb érték az elmúlt tíz évben. Emellett az elmúlt tíz év harmadik legmagasabb átlag- és maximum hőmérsékletű nyara szintén a 2012-es volt.
A fővárosban 2001. és 2005. között évente 1-2 hőhullám fordult elő, az utóbbi 5 évben viszont ez a szám 3-5 közé emelkedett. Az ilyen időszakok különösen megviselik a szervezetet. Az országos tisztifőorvos által kiadott négy riasztás alatt összesen 1666-al több haláleset történt, meghaladva a 2007-es értéket (1100 fő).
Ahogyan emelkedik a hőmérséklet, úgy nő szervezetünk terhelése. A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és gyógyszerszedés is befolyásolja. Ezért fontos, hogy alkalmazkodjunk a meleg, forró napokhoz.
- Zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, naponta akár többször is
- Érdemes ventillátort használni, 1-2 órát légkondicionált helyiségben tölteni
- A déli órákat lehetőség szerint töltsük zárt helyen, sötétített helyiségben
- Fogyasszunk vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, Kalkulátorunk segítségével kiválaszthatja az Ön számára legmegfelelőbb faktorszámú napvédőt!
- NE fogyasszunk kávét, alkoholos italt, cukros, illetve szénsavas üdítőt
- A szabadban érdemes széles karimájú kalapot, napszemüveget viselni
- Hordjunk világos színű, bő szabású, pamut öltözetet
- Használjunk bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet
- A csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban levegőztessük, ne sétáltassunk a hőségben kisbabát
- Sose hagyjunk gyermeket, állatokat (kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban.