Mi a gond a 112-es segélyhívóval?
Ahogy arról a Házipatika.com beszámolt, a napokban meglepő nyilatkozatot tettek a tűzoltók: kritizálták a 112-es segélyhívót , mondván túl lassú és körülményes. A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete úgy véli, hogy érdemesebb a lakóhelyhez legközelebbi tűzoltóság számát elmenteni, és azt tárcsázni, ha baj van. "Ha baj van, ne a 112-t hívják" - ezt javasolta a tűzoltók szakszervezete egy szolnoki haláleset után, amit szerintük meg lehetett volna előzni. Azt mondják, a központi segélyhívó lassan és körülményesen működik.
Infarktusos beteg mellett "húzták az időt"
Az Index.hu arról számolt be, hogy egy olvasójuk már fel is jegyezte telefonjába a helyi mentőirányítás közvetlen telefonszámát, mert a 112-es egységes segélyhívóval túl nagyra nőtt a várakozási idő. Péter orvos, gyakran megfordul Csongrád megye és Bács-Kiskun megye orvosi ügyeletein. A központi orvosi ügyelet feladata, hogy házhoz mennek, és eldöntik, hogy a betegnek szüksége van-e kórházi ellátásra.
"Ha úgy látjuk, hogy a beteg kórházi ellátásra szorul, és mentőszállítás szükséges, akkor felhívjuk az irányítást. Minden megyének van saját mentésirányítása, amelyben szakképzett, felkészült kollégák dolgoznak, vészhelyzetekre is eléggé jól reagálnak" - írta a lapnak Péter, aki elmondta, hogy a 112-es egységes segélyhívó kötelező közbeiktatása nemrég veszélyes helyzetet teremtett. "Két hete volt először olyan ügyeletem, amikor a 104-re indított hívásomat átkapcsolták a 112-re. Amint felvette az operátor, bemutatkoztam, mondtam, hogy honnan telefonálok, és hogy a debreceni mentésirányítással szeretnék beszélni. Erre kérdések következtek, mire megismételtem, hogy a debreceni mentésirányítással szeretnék beszélni."
"Ezután még egyszer elmagyaráztatta velem, hogy akkor biztosan orvos vagyok, meg minden, majd átkapcsolt (majd 1 percnél jártunk). Két percen keresztül vártam a sikeres átkapcsolást, majd kb. 5 mondatban megbeszéltem a megbeszélendőt a mentésirányítással (kb. 30 másodperc). Mindezt egy infarktusos beteg mellől, aki szerencsére stabil állapotú volt, és bőven a katéteres beavatkozás időablakán belül volt."
Az orvos konklúziója tehát, hogy felesleges volt beiktatni a 112-t az ellátási folyamatba, írja a lap. Cikkük, mely szerint nem csak a 112-vel van baj, ide kattintva érhető el.