Fürdőzés és vízi közlekedés szempontjából is biztonságos, kiegyensúlyozott a balatoni szezon, a nagyobb terhelés ellenére a tavalyihoz hasonlóan alakult a vízi rendőrök mentéseinek száma, akik eddig több mint kétszáz embert mentettek ki a vízből - számolt be Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője az MTI-nek csütörtökön.
300 ezer ember a partokon
A rendőrkapitány elmondta: ezen a nyáron eddig jóval változékonyabb volt az időjárás mint tavaly, és több ember érkezett a Balatonhoz. A tó 155 kijelölt és ennél is több jelöletlen fürdőző helyén forró napokon több mint 300 ezren fürdőznek, ekkora tömeg biztonságát őrzik a vízi rendészek és mentők.
Idén eddig heten fulladtak a tóba, ami időarányosan azonos a tavalyi számmal. Ami az idei vízbefulladásokat illeti, egyik sem baleset következménye volt, hanem különböző okokból bekövetkezett fürdőzés közbeni tragédia, amelyeket egy közvetlen közelben tartózkodó vízi rendőr vagy vízi mentő sem tudott volna kivédeni - mondta Horváth László.
Beszámolt arról is, hogy egyre több a vízi rendezvény, amelyek zöme problémák és balesetek nélkül lezajlott már. Vízi közlekedési baleset nem történt. Az, hogy az erős szélben időnként bajba kerülnek vitorlások műszaki okok vagy tudásbeli hiányosságok miatt, normális ügymenetnek tekinthető - tette hozzá.
A rendőrkapitány szerint az, hogy a Balaton továbbra is Európa legbiztonságosabb tava, és ugyanolyan biztonságot tud nyújtani, mint a korábbi években, a civil vízi mentőknek is köszönhető, akikkel nagyon jó a vízirendészet együttműködése. Az egyik viharban például csak a zamárdi mentők 10 embert mentettek ki a vízből. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata a közvetlen mentéseken túl több sürgős ellátást igénylő egészségügyi problémánál is hathatós segítséget nyújtott. A balatoni vízirendészet egyébként 21 hajóval teljesít szolgálatot a Balatonon.
Ezt tegye, ha fuldoklót lát!
A víz ibalesetek 50-60 százaléka az alkohol rovására írható, de sok gondot okoz az is, hogy nem megfelelő úszástudással megy valaki mély vízbe, felhevült testtel ugrik a tóba, vagy véletlenül lefordul a gumimatracról. Mivel a pánikba esett emberek számára megszűnik a racionális gondolkodás, a legtöbbször rosszul reagálják le a szituációt. Például simán megfulladnak mellközépig érő vízben, mert miközben a felszínen maradásért küzdenek, nem jut eszükbe, hogy simán lerakhatják a lábukat.
Fontos ezért, hogy a meggondolatlan hősködés helyett bízzuk a mentést hozzáértőkre . Ha nincs ilyen személy a közelben, a vízimentők azt javasolják, hogy a partról próbáljon segíteni: nyújtson oda egy törölközőt, faágat, matracot vagy valamilyen kötelet a bajban lévőnek, illetve hívja a vízimentőket, a Vízirendészetet, a 112-t vagy a katasztrófavédelmet. Ha a vízbe megy utána, akkor gumimatraccal vagy faággal próbáljon segíteni, de ügyeljen rá, hogy 3 méternél ne kerüljön közelebb a pánikban lévő emberhez, hiszen akkor az reflexből elkaphatja.