A félrediagnosztizálás amellett, hogy a leggyakoribb orvosi hiba, a legköltségesebb és a legveszélyesebb is - derítette ki egy friss kutatás. A tanulmány szerint a téves diagnózisok 34 százaléka súlyos következményekkel jár: vagy a beteg életébe kerül, vagy élethosszig tartó rokkantságot okoz.
A 3 leggyakrabban félrediagnosztizált betegség
A kutatást a Johns Hopkins Egyetem szakemberei végezték, akik 55 ezer félrediagnosztizált esetet vizsgáltak. Az eredmények, amelyeket a Diagnosis nevű folyóiratban publikáltak, azt mutatták, hogy a téves diagnózisok majd háromnegyedénél a következő három állapot valamelyikét nem ismertek fel az orvosok: rák (37,8 százalék), szív- és érrendszeri betegségek (22,8 százalék), illetve különféle fertőzések (13,5 százalék).
"A rossz vagy túlságosan későn felállított diagnózis nem csupán kellemetlenség, sok beteg számára súlyos károkat és tetemes költségeket okoz, sőt, a legrosszabb esetekben akár halált is" - mutatott rá dr. David Newman-Toker, a Johns Hopkins Egyetem neurológus professzora. "Kutatásunk megmutatja, melyek azok a speciális betegségterületek, amelyek esetén kiemelten kell figyelnünk, hogy csökkenjen a félrediagnosztizált esetek száma."
A nőkkel kapcsolatban több hibás döntést hoznak az orvosok
A félrediagnosztizált esetek elemzéséből egyébként az is világosan kirajzolódott, hogy sokkal több nőnek értelmezték félre a tüneteit az orvosok, mint férfinak. Az azonban, hogy a nemek közötti egyenlőtlenség ezen a területen is megnyilvánul, nem új felfedezés. Egy, az Egyesült Királyságban végzett kutatás megállapította, hogy a nőknél 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel diagnosztizálnak félre egy szívrohamot, illetve 33 százalékkal több az esélyük arra, hogy rossz diagnózist kapnak például stroke után. A közelmúltban egy, a Yale Egyetemen készített vizsgálat pedig arra az eredményre jutott, hogy a fiatal fiúk fájdalmát sokkal súlyosabbnak tekintik a szakemberek, míg a fiatal lányokét sokszor elbagatellizálják.
A vezető halálokok közé tartoznak
A kutatásban megjelölt, három leggyakrabban félrediagnosztizált betegség közül kettő nemcsak világszerte, hanem Magyarországon is a vezető halálokok közé tartozik. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az összes hazai haláleset 26 százalékát teszik ki azok, akik valamilyen szív- és érrendszeri betegségben, főként ischaemiás szívbetegségben vagy magas vérnyomásban halnak meg. Szintén friss Eurostat-adat, hogy rákban százezer lakosra vetítve 345-en halnak meg Magyarországon, ez a legmagasabb az Európai Unió országai közül. A férfiak egyébként kétszer többen halnak meg daganatos megbetegedésben, mint a nők, a legelterjedtebb ráktípusok közé pedig olyanok tartoznak, mint a tüdő- és a vastagbélrák.
A fertőzésekkel kapcsolatban legutóbb tavaly érkezett egy ijesztő statisztika, ami szerint folyamatosan nő itthon a kórházi fertőzések, például a multirezisztens kórokozók által okozott fertőzések, illetve a szepszisek (vérmérgezés) száma. Előbbi esetében 2017-ben 25,1 fertőzés jutott 10 ezer kibocsájtott betegre, utóbbinál ugyanebben az évben 18,2 volt a végeredmény 10 ezer beteg esetén. Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, a fent említett fertőzések következtében történt elhalálozások száma több ezerre tehető.
Forrás: health.com