Tíz magyarból mindössze egy gondolja úgy, hogy nincs esély a negyedik járványhullám kialakulására. Az Ipsos legfrissebb kutatása szerint a 18 év felettiek 39 százaláka biztos abban, hogy lesz újabb hullám, további 40 százalék pedig valószínűnek tartja azt. Összességében tehát erősödtek a félelemek a két hónappal ezelőtti méréshez képest - ennek ellenére nem ügyelnek jobban a megelőzésre, mint korábban.
Így védekezünk most
Jelenleg a 60 év felettiek védekeznek a legfegyelmezettebben a koronavírus ellen: ez a korosztály valamennyi személyes óvintézkedést az országos átlag felett alkalmaz. 63 százalék visel maszkot (legalább alkalmanként), 72 százalék kifejezetten ügyel arra, hogy rendszeresen kezet mosson, 27 százalék kerüli a tömegközlekedést, 32 százalék pedig a személyes kontaktusokat is minimális szinten tartja.
A teljes lakosságot azonban továbbra is a mobilitás növekedése és a fegyelem enyhülése jellemzi. "Ugyan a magyarok valószínűsítik a járvány felfutását, úgy tűnik megbíznak a vakcinák jelentette védelemben, és nem az életük korlátozásában látják a biztonság zálogát" - írta az Ipsos. A cég ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a 18 év feletti beoltott magyarok mintegy fele május óta nem kapott újabb COVID-19 elleni védőoltást, tehát esetükben nemsokára letelik a 6 hónapos "elméleti védettségi idő".
Gyengül az átoltottság
Bár a vizsgálatból az is kiderült, hogy az utóbbi hónapban enyhén nőtt a havi új oltások száma (a 4,9 százalékos augusztusi szinthez képest szeptemberben 6,8 százalék kért újabb vakcinaadagot), az átoltottság megújításának tempója jóval lassabb, mint ahogy romlik a korábban felvett vakcinák védőképessége. Az átoltottak védettsége tehát hamarosan jelentősen megcsappan, és még mindig ott van mintegy 2,4 millió felnőtt, aki eddig egyetlen dózist sem kapott.
Mutatjuk, mikor számítunk koronavírus-gyanús betegnek.