A halláskárosodás körülbelül 40 millió amerikai – ez alapján pedig Magyarországon is minimum sokszázezer – felnőttet érint, mégis csak közülük minden tizedik ember használ hallókészüléket. Pedig ez a kis készülék csaknem 25 százalékkal csökkenti a korai halálozás kockázatát – számolt be egy friss kutatás eredményeiről a Science Daily.
A halláskárosodás pszichés tüneteit enyhíti
Mint ahogy arra a kutatás vezetője felhívta a figyelmet, eredményeik arra utalnak, hogy a hallókészülékek védő szerepet játszhatnak és meghosszabbíthatják az életet. Bár korábbi kutatások kimutatták, hogy a kezeletlen halláskárosodás elszigetelődést, depressziót és demenciát is okozhat, sőt csökkentheti az élettartamot, azt azonban eddig alig vizsgálták, hogy a hallókészülékek használata csökkentheti-e a halálozás kockázatát. Dr. Janet Choi szerint a tanulmány az eddigi legátfogóbb elemzés a halláskárosodás, a hallókészülék-használat és a halálozás közötti kapcsolatról az Egyesült Államokban.
A kutatás során tíz éven keresztül vizsgált 1863 halláskárosodott felnőtt közül 237-en rendszeres hallókészülék-használók, akik legalább heti egyszer, heti öt órában vagy az idő felében hordják a készüléket, 1483-an pedig soha nem használják azt. A kutatók azt feltételezik, hogy a jobb hallással járó mentális és kognitív javulás meghosszabbíthatja az élettartamot. Egyúttal remélik, hogy eredményeik több embert fognak a hallókészülék viselésére ösztönözni.
A kutatást azóta kiterjesztették: jelenleg egy mesterséges intelligencia által vezérelt adatbázison dolgoznak, amely kategorizálja a hallókészülékek választékát, és a páciensek egyéni igényeihez igazítja azokat.