A nyári melegben sokan hűsölnének a természetben, a kullancsok életterébe lépve azonban megnő az esélye, hogy elkapunk bizonyos fertőzéseket. A vérszívók okozta megbetegedések közül a leggyakoribb a Lyme-kór, amely kezeletlenül súlyos panaszokat is kiválthat. Mik az első jelek, amelyek a fertőzésre utalnak? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
Mi okozza a Lyme-kórt?
A Lyme-kór kiváltója a Borrelia burgdorferi nevű baktérium. Bizonyos kullancsfajták terjesztik, más vérszívók nem képesek a fertőzés átvitelére. Emberek között sem terjed, így továbbfertőzéstől nem kell tartani a beteg környezetének. Magyarországon évente nagyjából 8-10 ezer új Lyme-fertőzést diagnosztizálnak, a fertőzöttek aránya ugyanakkor ennél magasabb lehet. Védőoltás jelenleg nincs ellene.
A Lyme-kór tünetei
A kezdeti stádiumban fejfájást, izomgyengeséget, illetve ízületi panaszokat is tapasztalhatnak az érintettek. Légúti tünetekkel nem jár, ritkán okoz lázat, de ha mégis, az sosem tart három napnál tovább. A legismertebb panasz, ami a betegségre utalhat, az az úgynevezett Lyme-folt, amely egy legalább 5 cm-esre megnövő, többnyire ovális alakú bőrpír. Amennyiben a térdhajlatban, vagy a hónaljban jelentkezik, úgy az ovális alak helyett elsősorban csíkszerűen jelentkezhet. Gyerekeknél a csípés gyakori a fejen, a fül mögött, ahol csak ritkán fedezik fel. A bőrpír ritkán okoz fájdalmat, és rendszerint viszketni sem szokott. Kialakulhat a csípéstől távolabb is, de ez csak az esetek kis százalékára jellemző.
A Lyme-kór szövődményei
A kezeletlen Lyme-fertőzést követő hetekben ritka szövődményként jelentkezhet a szívizomgyulladás, de társulhatnak a betegséghez neurológiai problémák is, például arcidegbénulás vagy idegrendszeri elváltozások. Ezek a panaszok hónapokkal, sőt évekkel a fertőzést követően is kialakulhatnak.
A Lyme-kór kezelése
A betegség antibiotikumos kúrával kezelhető, ennek kapcsán azonban mindenképpen konzultálni kell a háziorvosunkkal. A készítmények közül az amoxicillin, a cefuroxim, a doxycyclin és a ceftriaxon hatóanyagokat használhatják, az orvosi utasításokat szigorúan betartva. Hogyha más gyógyszerekkel, vagy hibásan kezelték a Lyme-betegséget, úgy már nehezebben gyógyítható, vélhetően azért, mert ilyenkor a kórokozók olyan területekre menekülnek, ahol a későbbi kezelések már nem érik el őket.