A skarlát tünetei és kezelése

Egykor súlyosnak számított, de ma már könnyen kezelhető betegség a skarlát.

A skarlát okai

A skarlátot a Streptococcus pyogenes nevű baktérium egyes törzsei okozzák. Ez a baktérium még számos egyéb betegségért is felelős lehet: szepszist, torokgyulladást, középfülgyulladást, tüdőgyulladást, gennyes agyhártyagyulladást, kötőhártya-gyulladást is okozhat. 

A cseppfertőzéssel terjedő skarlát egykor súlyos gyermekbetegségnek (főleg 5 és 15 év között) számított, az antibiotikumos kezelések miatt ma már általában könnyű a lefolyása. Kezeletlenül hagyva azonban súlyosabb, a szívet, a veséket és a test más részeit érintő szövődményekkel járhat.

skarlát
A skarlát egyik legismertebb tünete a "málnanyelv". Fotó: Getty Images

A skarlát tünetei

A skarláton a legtöbben átesnek gyermekkorukban, de többször is el lehet kapni. A tünetek 2-8 nap lappangási idő után jelennek meg.

  • Apró kiütések, amelyek leégésre emlékeztetnek, és érdes a felületük. Általában az arcon vagy a nyakon kezdődik, majd átterjed a törzsre, a karokra és a lábakra. A kipirosodott bőrfelület kifehéredik, ha megnyomjuk. 
  • Az ágyék, a hónalj, a könyök, a térd és a nyak körüli bőrredők általában sötétebb vörösre színeződnek, mint a többi kiütéses terület. 
  • Az arc kipirultnak tűnhet, a száj körül sápadt gyűrűvel.  
  • A nyelv általában vörös és dudoros (málnanyelvnek is nevezik), amelyen a betegség kezdetén fehér lepedék is lehet.
  • Gyakran 38 fokos vagy annál is magasabb lázzal jár. 
  • Nyelési nehézség. 
  • Nagyon megdagadt és fájó torok. 
  • Émelygés és hányás. 
  • Hasi fájdalom. 
  • Fejfájás.

A kiütés és a bőrpír a nyelven és az arcon általában egy hétig tart. Miután elmúlnak, az érintett bőrfelületek elkezdenek hámlani.

Mikor kell a skarláttal orvoshoz fordulni?

Mindenképpen szóljunk orvosnak, ha gyermekünknek 38 fokos vagy magasabb láza van, felduzzadnak a nyaki nyirokcsomói, valamint piros kiütések jelennek meg rajta.

A skarlát kezelése

A diagnózis felállítását követően antibiotikummal, elsősorban penicillinnel kezelik a betegséget. A kúra jellemzően tíznapos, és mellette fájdalom- és lázcsillapítóra is szükségünk lehet. Mindig addig kell szedni az antibiotikumot, ameddig az orvos javasolta!

A láz általában 3-4 nap alatt elmúlik, a kiütések pedig egy hét alatt tűnnek el. Az időben megkezdett antibiotikumkúrának köszönhetően komolyabb szövődmények nélkül lefolyik a betegség. Nem megfelelő vagy későn elkezdett kezelés miatt kialakulhat reumás láz, amely a szívet, ízületeket, bőrt és idegrendszert érinti. Ezenkívül vesegyulladással is járhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A skarlát megelőzése

Nincs skarlát elleni vakcina, így a legjobb, ha a megelőzésére törekszünk.

  • Rendszeres és alapos kézmosás. 
  • Az evőeszközök, a poharak is csak saját használatra legyenek: tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy ezeket és az ételüket ne osszák meg mással. 
  • Az orr és a száj eltakarása köhögés és tüsszentés esetén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.