A biszfenol-A ( BPA ) a műanyaggyártásban használt adalékanyag, amelynek hatását évtizedeken át kutatták egérmodellek segítségével. Az eredmények szerint az anyag szerepet játszik a vemhességek korai megszakadásában, a méhlepény betegségeiben és több születés utáni problémában is. Ahogy az eredmények széles körben ismertté váltak, a gyártók a műanyag palackok és edények előállításához új anyagokat kezdtek használni, termékeiket ezután BPA-mentesként címkézték. A Missouri Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint azonban a helyettesítésként használt biszfenol-S (BPS) használata sem biztonságos.
A BPS sem jobb
A Cheryl Rosenfeld áltat vezetett kutatócsoport a BPS méhlepényre kifejtett hatásait vizsgálta egereken. A méhlepény ugyanis az "adattára" mindazoknak az anyagoknak, amelyeknek a magzat ki van téve. "A szintetikus anyagok - mint amilyen a BPS is - behatolhatnak a méhlepénybe, tehát ami az anya vérébe kerül, az könnyen eljut a magzathoz is. Az egérmodell a legjobb arra a célra, hogy az emberi várandósság alatti hatásokat szimuláljuk, mivel az egér és az ember méhlepényének szerkezete hasonló" - magyarázta a szakember.
A méhlepény a magzati agyfejlődés elsődleges szerotoninforrása mind az egérnél, mind az embernél. Ugyan a szerotonint általában a boldogságérzettel hozzák összefüggésbe, ez az anyag befolyásolhatja az ember érzelmein kívül az alvását, az étkezését és az emésztését is.
"Ezek az anyagok csökkenthetik a méhlepény szerotonintermelését, ez pedig károsíthatja a magzat agyfejlődését, ezért a BPA-nak vagy a BPS-nek való kitettség magzati korban hosszú távú egészségi következményekkel járhat" - hangsúlyozta a szakértő.