A csalánkiütés az egyik leggyakoribb bőrallergia, amely testünk különböző pontjain, különböző nagyságú, a bőr szintjéből kissé kiemelkedő, viszkető kiütések formájába jelentkezik. Színük halványvörös, de fehéres is lehet, gyakran összetévesztik a szúnyogcsípéssel. A kiütések gyorsan, akár néhány perc alatt is kialakulhatnak és 24 órán belül el is tűnhetnek. Ezzel szemben a betegség krónikus típusában a csalánkiütéses tünetek több mint 6 héten keresztül visszatérhetnek.
A csalánkiütés kezelésben legfontosabb a kiváltó ok kerülése. Sok érintettnek segít az úgynevezett mediátormentes diéta, amelyben kerülni kell a füstölt húsok, halak, belsőségek, csalánt gyakran okozó zöldségek, gyümölcsök (paradicsom, zeller, dió, mogyoró, eper, ananász, stb.) fogyasztását. Ha azonban a kiváltó okra nem derült fény, így elkerülni sem lehet, megoldást jelenthet a gyógyszeres terápia.
Kezelési lehetőségek
Gyógyszeres terápia
A gyógyszerek közül a szájon át szedhető antihisztaminokkal lehet jó eredményeket elérni. Ezek a modern készítmények már nem álmosítanak, így a korábbi szerekkel ellentétben nem is igazán befolyásolják a munkavégző-képességet sem. Naponta egyszer kell szedni őket, és ha az antihisztamin hatására két hét után sem javulnak a tünetek, akár négyszeresre is lehet emelni a dózist. A gyógyszeres kezelés akkor is hatásosan alkalmazható, akár hosszútávon is, ha nem derül fény a kiváltó okra.
Szteroidokat csak indokolt, súlyos esetben szabad alkalmazni, főként egyszeri, nagyobb lökéskezeléssel. Hosszabb távon almalmazásuk súlyos mellékhatásokkal jár.
Biológiai terápia
A bilogógiai terápia főként azoknál az aktív korú embereknél alkalmazható, akiknél a csalánkiütés krónikus formája akár évekig tartó életminőségromlást okoz. Ezekenél a betegeknél a tünetek a meglévő gyógyszerekkel nem kezelehetők.
A biológiai terápiák során a biotechnológiai módszerekkel előállított fehérjetermészetű molekulák úgy érik el terápiás hatásukat, hogy az élő szervezetben egy célzott támadásponton specifikusan hatnak.