A Földnek ennyire árt a légi közlekedés

Jelentősen megnövekedett a légi közlekedés okozta széndioxid-kibocsátás mértéke a világban.

Öt év alatt a repülőgépek által világszerte kibocsátott szén-dioxid mennyisége egyharmadával nőtt, 2018-ban már 918 millió tonna volt - áll egy környezetvédelmi kutatásokkal foglalkozó szervezet (ICCT) legújabb jelentésében.

repülő, repülőgép, repülés, szén-dioxid-kibocsátás, légiközlekedés
Az EU légi közlekedésének 141,7 millió tonnányi szén-dioxid lett az eredménye. Fotó: iStock

A repülők is pusztítják a bolygót

A kereskedelmi légi utak üvegházhatású gázkibocsátása gyors mértékben növekszik, amelynek 81 százalékát az utasszállító repülők emissziója adja. A legtöbb szén-dioxidot - 181,9 millió tonnányit - az Egyesült Államok légi járatai bocsátották ki. Második helyen az országokat tekintve Kína áll (94,9 millió tonna), harmadik helyen az Egyesült Királyság 29,8 millió tonnával. Az Európai Unió országai együttesen 141,7 millió tonnányi szén-dioxidot bocsátottak ki a légkörbe a légi közlekedéssel. Magyarország 2018-ban 0,88 millió tonnányi szén-dioxidot bocsátott a légkörbe a repülőgépek működtetésével, ami a globális kibocsátás mértékének 0,12 százaléka.

A légi közlekedésből származó egyre növekvő szén-dioxid-kibocsátás veszélyezteti a párizsi klímaegyezményben megfogalmazott célok elérését, azt, hogy a globális felmelegedés 2 Celsius-fok alatt maradjon. A klímaváltozás okairól itt olvashat!

Az ICCT azzal számol, hogy a légi közlekedés világszerte évente 5 százalékkal fog növekedni. A légitársaságok, a gyártók és a légikikötők 2020-tól a klímasemlegesség elérésére törekszenek világszerte. A terv szerint 2050-ig a 2005-ös értékek felére csökkentik majd a szén-dioxid-kibocsátás mértékét.

Kevesebb repülés mentheti meg a bolygót

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ahogy korábban a HáziPatika.com is megírta, néhány hónappal ezelőtt a svédek repülési szokásainak a klímára gyakorolt hatását vizsgálta egy tudóscsoport. Mint kiderült, a nemzet számlájára állampolgáronként egy tonnányi a szén-dioxid-kibocsátás írható. Ez ötszöröse a globális átlagnak, és nagyjából azonos a svédek autóhasználatából eredő teljes szén-dioxid-kibocsátással. A svéd kutatók az 1990 és 2017 közötti adatokat elemezve mutatták ki a drámai növekedést a légi közlekedésben. Az észak-európai országból induló nemzetközi járatok száma megduplázódott, így az egy emberre jutó utazások száma 0,5-ről 1-re emelkedett 2017-ben. Az utazások átlagos távolsága 2700 kilométer, ami a Stockholm-Madrid távolságnak felel meg.

Az aggasztó adatok miatt kevesebb repülésre biztatják a turistákat a svéd kutatók. Ehhez még egy olyan online kalkulátort is kifejlesztettek, amellyel egyszerűen kiszámolható a különféle közlekedési eszközök szénkibocsátása egy adott útvonalon. A program már angol nyelven is elérhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.