Ez áll a globális felmelegedés hátterében

A globális hőmérséklet emelkedéséért az emberi tevékenység mellett más külső tényezők is felelősek. Az óceáni ciklusok azonban szinte egyáltalán nem hatnak a klíma változására - erősítették meg új tanulmányukban az Oxfordi Egyetem kutatói.

Bár az emberi tényezők - például az üvegházhatású gázok kibocsátása - jelentős mértékben hatnak a klímaváltozásra, emellett azonban a naptevékenység, a légszennyezés és a vulkáni kitörések is nagy szerepet játszanak a felmelegedésben. A lassan végbemenő óceáni ciklusok azonban nem adnak magyarázatot a globális hőmérséklet hosszú távú változásaira, ami magában foglalja a felgyorsult vagy lelassult melegedés néhány évtizedét - vélik a kutatók.

klímaváltozás, globális felmelegedés, károsanyag-kibocsátás, üvegházhatású gázok, emberi tevékenység, természeti jelenségek
Semmi sem véd meg minket a következményektől, ha nem változtatunk. Fotó: 123rf

Nincsenek rejtett mozgatóerők

A tanulmány megmutatta, hogy szintén a külső tényezők okozták azt a globális felmelegedést is, amely a korai felmelegedési periódusban (1915-1945) ment végbe, pedig ezt korábban az óceánok hőmérsékletének változásaival magyarázták.

"Bizonyossággal kimondhatjuk, hogy az emberi tényezők, a szállóporszennyezés és a természeti jelenségek - mint a vulkánkitörések vagy az El Nino - elegendőek ahhoz, hogy megmagyarázzák a hőmérséklet összes hosszú távú változását . Aligha helyes az a feltevés, hogy az óceánok hűthették vagy melegíthették az időjárást több évtizeden keresztül, és ezért a jövőben is ezt fogják tenni" - mondta Karsten Haustein, a tanulmány vezető szerzője.

"Nincsenek rejtett mozgatóerők a globális középhőmérséklet alakulásában, az általunk megfigyelt hőmérséklet-változásokat a már ismert tényezők okozzák. Jó hír, hogy ez azt jelenti, hogy az üvegházhatású gázok koncentrációjának mérséklésével a hőmérséklet is csökkenni fog. A rossz hír pedig az, hogy semmi sem ment meg minket attól, hogy emelkedjenek a hőmérsékletek, ha nem vagyunk képesek drasztikusan csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátást" - hangsúlyozta Friederike Ott, a tanulmány társszerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra