A köhögés számos tüdőt, illetve légutakat érintő megbetegedés kísérője lehet: közülük a legtöbb könnyen és viszonylag gyorsan kezelhető, ritkább esetben viszont komolyabb problémát is jelezhet. Időnként tulajdonképpen mindenkinél előfordulhat, de még a krónikus - azaz legalább 8 héten át tartó - köhögés is a nemdohányzók legalább 40 százalékát érinti.
Mi okozhatja a fulladásos köhögést?
A fulladás , illetve a köhögés érzete gyakran jár együtt, illetve egyik állapot idézheti elő a másikat: azaz a fulladásérzet elhárítására a szervezet köhögéssel tisztítaná meg a légutakat, illetve a rohamszerűen jelentkező köhögés is fulladásérzettel járhat amiatt, hogy a tüdő szinte minden levegőt kiprésel magából. A rohamszerűen érkező, fulladásos köhögés mögött is több ok húzódik.
A köhögés egyik oka ebben az esetben az, hogy a légutakban valamilyen idegen test akadt fent: evés közben egy félrenyelt falat okozhat ilyen problémát, illetve kisgyerekek esetében bármilyen műanyag játék megakadhat a torokban. Ideális esetben 1-2 köhintéssel a helyes útra terelődhet az irritációt okozó falat, illetve tárgy, de ha az nagyobb, illetve mélyebbre jutott, a szervezet heves, fulladásos köhögéssel próbálja orvosolni.
Fulladásos köhögéssel az asztmás rohamok is járhatnak: a légúti asztma többnyire allergiás mechanizmusra vezethető vissza, amikor a beteg légútjai túlérzékenyek a környezet ingereire, és emiatt a nyálkahártya begyullad. A hörgők, hörgőcskék falának simaizomzata görcsösen összehúzódik, ez beszűkíti a légutakat, és nehezíti a levegővételt. A betegek ilyen esetben inhalációs spray használatával enyhíthetnek a rohamokon.
A szűnni nem akaró köhögés számos egyéb betegséget is jelezhet. Sokszor torok-, gége- vagy tüdőgyulladás, esetleg reflux áll mögötte, de súlyosabb esetben krónikus obstruktív tüdőbetegséget , illetve daganatos betegséget is jelezhet. Mivel túlságosan általános tünetnek számít, nehéz csupán ez alapján azonosítani a mögötte húzódó betegséget. Fontos, hogy a szűnni nem akaró, száraz ingerköhögéssel forduljunk orvoshoz, aki többféle vizsgálatot (fül-orr-gégészeti vizsgálatot, CT-t vagy röntgent) rendelhet el a kiváltó okok felderítésére!