Azoknak, akiknek túl korán vagy túl későn kezdődik a pubertáskoruk, általánosságban a rossz egészségi állapotra is nagyobb az esélyük – számolt be egy új kutatás eredményeiről a The Telegraph.
A mostani kutatás olyan korábbi eredményeket is megerősített, amelyek szerint a lányok korai kamaszodása összefügg a későbbi szívbetegség, illetve a kettes típusú diabétesz kialakulásával; ugyanakkor most az is kiderült, hogy a férfiaknál ugyanez a helyzet.
Ezekenkívül újabb összefüggésekre derült fény; így például arra, hogy a kamaszodás ideje kapcsolatban áll az irritábilis bél-szindróma , az ízületi gyulladás, a zöld hályog, a pikkelysömör és a depresszió kialakulásával is mind a nők, mind a férfiak esetében; illetve a korai menopauzával a nők esetében. A kutatók az eredményeket közel félmillió brit ember adatainak elemzésével nyerték; az adatok a UK Biobankból származtak.
A kamaszodás kezdetét a férfiaknál a mutálás kezdete, a nőknél pedig az első menstruáció időpontja határozta meg. Azok a résztvevők, akik a legkorábbi 20, illetve a legkésőbbi 20 százalékba estek, a pubertás kezdetének időpontja szerint, 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel lettek cukorbetegek, szívbetegek, és általában rosszabb volt az egészségügyi állapotuk, mint a többi résztvevőnek. A pubertás normális kezdeti időszaka 8–13 éves kor közé esik a lányoknál és 9–14 éves kor közé a fiúknál.
Kiderült az is, hogy a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulása nem magyarázható kizárólag az illetők táplálkozási szokásaival, illetve az elhízással, ugyanis a normál testsúlyú, de korai vagy késői kamaszodáson átesett egyéneknél ugyanúgy nagyobb a valószínűsége ezeknek a betegségeknek. Korábban azt gondolták, hogy csupán a korai kamaszodásnak vannak káros egészségügyi következménye, most azonban fény derült arra, hogy a megkésett kamaszkor is megnöveli számos betegség kialakulásának az esélyét.
Forrás: The Telegraph