A kamaszodás 48 egészségügyi problémája

50 százalékkal nagyobb esélyük van a kettes típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulására azoknak, akiknél túl korán vagy túl későn kezdődik a pubertáskor.

Azoknak, akiknek túl korán vagy túl későn kezdődik a pubertáskoruk, általánosságban a rossz egészségi állapotra is nagyobb az esélyük – számolt be egy új kutatás eredményeiről a The Telegraph.

Mindazon testi és lelki változások összessége, melyek a gyermekkorból a felnőttkorba történő átmenet időszakát jellemzik. A továbbiakért kattintson ! Azok a férfiak és nők, akiknél a normálisnál előbb vagy később zajlottak le a pubertáskori változások , 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel lesznek cukorbetegek, szívbetegek, és az általános egészségügyi állapotuk is rosszabb. A University of Cambridge kutatói azt bizonyították, hogy a pubertáskori változások idejének széleskörű hatása van az egyén további életére, egészségi állapotára: összesen 48 különböző egészségügyi problémával hozható összefüggésbe.

A mostani kutatás olyan korábbi eredményeket is megerősített, amelyek szerint a lányok korai kamaszodása összefügg a későbbi szívbetegség, illetve a kettes típusú diabétesz kialakulásával; ugyanakkor most az is kiderült, hogy a férfiaknál ugyanez a helyzet.

Ezekenkívül újabb összefüggésekre derült fény; így például arra, hogy a kamaszodás ideje kapcsolatban áll az irritábilis bél-szindróma , az ízületi gyulladás, a zöld hályog, a pikkelysömör és a depresszió kialakulásával is mind a nők, mind a férfiak esetében; illetve a korai menopauzával a nők esetében. A kutatók az eredményeket közel félmillió brit ember adatainak elemzésével nyerték; az adatok a UK Biobankból származtak.

A korai és a késői kamaszodás is gondot okozhat

A kamaszodás kezdetét a férfiaknál a mutálás kezdete, a nőknél pedig az első menstruáció időpontja határozta meg. Azok a résztvevők, akik a legkorábbi 20, illetve a legkésőbbi 20 százalékba estek, a pubertás kezdetének időpontja szerint, 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel lettek cukorbetegek, szívbetegek, és általában rosszabb volt az egészségügyi állapotuk, mint a többi résztvevőnek. A pubertás normális kezdeti időszaka 8–13 éves kor közé esik a lányoknál és 9–14 éves kor közé a fiúknál.

Kiderült az is, hogy a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulása nem magyarázható kizárólag az illetők táplálkozási szokásaival, illetve az elhízással, ugyanis a normál testsúlyú, de korai vagy késői kamaszodáson átesett egyéneknél ugyanúgy nagyobb a valószínűsége ezeknek a betegségeknek. Korábban azt gondolták, hogy csupán a korai kamaszodásnak vannak káros egészségügyi következménye, most azonban fény derült arra, hogy a megkésett kamaszkor is megnöveli számos betegség kialakulásának az esélyét.

Forrás: The Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra