Aktív, rendszeres testmozgás
A küzdősportokat, csapatsportokat űzőknél különösen gyakran fordulnak elő zúzódások úgy, hogy sokszor már fel sem tűnik nekik, amikor összeszedik ezeket. A kisebb sérülések nem igényelnek kezelést, maguktól elmúlnak, a nagyobbakat viszont érdemes jeges borogatással ellátni és pihentetni, illetve a szív vonalánál magasabbra polcolni az adott testrészt.
Korral járó nehézségek
A kor előrehaladtával egyre sérülékenyebbé válnak az ereink is. A testünk kollagént és elasztint veszít, emiatt már a kisebb ütések, nyomások is könnyebben hagynak nyomot a testünkön.
Túlzásba vitt napozás
Ha minden évben sokat napozunk, ráadásul nem elégséges fényvédelem mellett tesszük ezt, az is meggyengítheti az ereink falát. Ilyenkor sokkal gyakrabban és könnyebben alakulnak ki a bőrön kékeszöld vagy barna foltok. Ez tehát egy újabb fontos érv a megfelelő fényvédelem mellett.
Vérhígítók és fájdalomcsillapítók
Bizonyos gyógyszerek, például a vérhígítók, a fájdalomcsillapítók és a gyulladáscsökkentők olyan anyagokat tartalmazhatnak, amelyek hajlamosabbá tesznek a zúzódásokra. Különösen igaz ez az idősebbekre, akiknek az érfalai amúgy is gyengébbek, és akik egyébként is nagyobb valószínűséggel szednek ilyen gyógyszereket rendszeresen. Szintén ilyen hatást válthatnak ki a szteroidot tartalmazó készítmények.
Alacsony vérlemezkeszám
Ha a zúzódások, fura nyomok látszólag minden ok nélkül jelennek meg a testünkön, az alacsony vérlemezkeszámra is utalhat. Ilyenkor a biztonság kedvéért érdemes vérvizsgálatot csináltatni.
Forrás: health.com