Bár az adatok javulást mutatnak, az emberek mégis úgy vélik, hogy az elmúlt tíz évben jelentősen romlott a levegő minősége. A válaszadók 71 százaléka szerint további intézkedések kellenének az Európában tapasztalható légszennyezettségi problémák kezelésére, és 38 százalékuk szeretne lehetőséget kapni az ilyen intézkedések véleményezésére. A válaszadók több mint 70 százaléka szerint a légszennyezéssel nemzetközi szinten kell foglalkozni.
Ez jelenthetne megoldást
A válaszadók többsége szerint a levegőminőséggel kapcsolatos problémák megoldásának leghatékonyabb módját az ipari és energiatermelési tevékenységekből eredő szennyezés szigorúbb ellenőrzése jelentené.
Minden országban 50 százalékon felüli azok aránya, akik szerint sem a háztartások, sem a gépjárműgyártó és az energiatermelő vállalatok, sem a mezőgazdasági termelők, sem pedig a hatóságok nem tesznek meg minden tőlük telhetőt a levegő jó minőségének biztosítása érdekében. Tíz válaszadóból hét számolt be arról, hogy legalább egy olyan lépést tett, amelynek köszönhetően kevesebb káros anyagot bocsát ki a levegőbe. Ez nyolc százalékpontos növekedést jelent a 2017-es felmérés keretében adott válaszokhoz képest. A válaszadók többsége nem érezte magát kellőképpen tájékozottnak az országában tapasztalható levegőminőségi problémákat illetően.
A résztvevők több mint 50 százaléka gondolta úgy, hogy a légzőszervi betegségek, a szív- és érrendszeri problémák, valamint az asztma és az allergia rendkívül súlyos problémát jelentenek országukban - közölte felmérésében az Európai Bizottság.