Megkezdődött az európai immunizációs hét
A közleményben kiemelték, a védőoltások hatásosak , ezek az elmúlt hatvan évben több gyermek életét mentették meg, mint bármilyen más orvosi beavatkozás. Az emberek a védőoltások beadatásával a saját és a közösségük egészségének védelméhez, a tömeges védettséghez, valamint a rettegett betegségek felszámolásához is hozzájárulnak - fűzték hozzá.
Felhívták a figyelmet arra, az oltási kor alatt lévők és azok, akiknek nem megfelelő az immunrendszerük, nem kaphatnak védőoltást, ezért a betegségek elterjedésének és a legvédtelenebbek megfertőződésének magakadályozására csak akkor van lehetőség, ha legalább 95 százalékos a beoltottság a közösségben élő gyermekek és felnőttek körében.
A kanyaró és a rubeola megállítása a prioritás
Idén a kanyaró és a rubeola kerül a figyelem középpontjába, ezek megszüntetése a WHO európai régiójának mind az 53 országában prioritás. A kanyaró terjedését közülük eddig 42 országnak sikerült megfékeznie, 33 országban pedig több mint 36 hónapon át nem volt jelen a betegség. Szintén 33 országban sikerült megfékezni a rubeolát - írták.
Hozzátették, Magyarország is azok között van, akiknek sikerült felszámolniuk ezeket a betegségeket. Az Európai Regionális Kanyaró és Rubeola Eliminációs Bizottság (RVC) szerint az ország ezt a fenntartott, magas beoltottsági aránynak - 2016-ban 99,8 százalék volt -, a magas színvonalú felderítési rendszernek, a hatékony járványügyi intézkedéseknek és a megbízható szabályozási környezetnek köszönheti, amelyek mindenki számára elérhetővé tették a védőoltásokat.
Tragikus, hogy 2017-ben 35-en haltak meg kanyaró miatt
Kitértek arra, hogy mindaddig, amíg a kanyaró a világ bármely pontján fertőz , bármely országba eljuthat, beleértve azokat is, ahol korábban már felszámolták. Minden olyan ember, aki nem kapott védőoltást vagy csak részlegesen lett beoltva, életkorától függetlenül ki van téve a védőoltással megelőzhető fertőző betegségeknek, és az alacsony közösségi átoltottsági számok nagyban növelik a súlyos járványok kockázatát.
Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója tragikusnak tartja, hogy 2017-ben 35-en haltak meg kanyaró miatt a térségben - írták. Utaltak arra, hogy a fenntartható fejlődésről szóló Agenda 2030 program globális célul tűzte ki az egyetemes egészségügyi hozzáférést, beleértve a minőségi és mindenki számára megengedhető védőoltásokat is.
A WHO magyarországi irodája a hazai védőoltások terén elért eredményeket egy közösségi médiában futó kampánnyal ünnepli, hogy ezáltal is eljuttathassa az európai immunizációs hét üzenetét a lakosság számára.