Korábbi szociológiai tanulmányok már igazolták, hogy egy adott városrész biztonságát alapvetően befolyásolja az, hogy a lakosok mennyire figyelnek oda egymásra, illetve a körülöttük lévő eseményekre. Azt azonban eddig kevés kutatás vizsgálta, hogy az emberek milyen módon tudják figyelemmel kísérni, hogy mi zajlik a környezetükben. Egy friss amerikai tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, hogy a kutyasétáltatás hozzájárulhat-e az érintett városrész biztonságához. A tanulmány eredményeit a Sci-news ismertette.
A bűnözést is visszaszorítja a kutyasétáltatás
Az Ohiói Állami Egyetem és a Texasi Egyetem munkatársai abból a feltételezésből indultak ki, hogy a kutyájukat rendszeresen sétáltató emberek jobban szemmel tarthatják a környékükön történő eseményeket. Ilyenkor könnyebben észrevehetik, ha gyanús alak ólálkodik a környéken, de a jelenlétük már önmagában elrettentheti a bűncselekményre készülőket.
A tanulmányhoz a kutatók 2014 és 2016 között 595 bűncselekményt vizsgáltak az Ohio állambeli Columbus területén. Felmérték, hogy a különböző városrészekben élők milyen arányban tartanak kutyát, valamint azt is, mennyire ismerik az utcájukban élő embereket, illetve mennyire tartják megbízhatónak az arra sétálókat.
"A kutatás eredménye szerint a lakosok közötti bizalomnak fontos szerepe van a bűnözés visszaszorításában, hiszen a lakosok kevésbé kiszolgáltatottak, ha számíthatnak egymásra" – mondta el Nicolo Pinchak, a tanulmány vezető szerzője. Azokban a városrészekben, ahol a lakosokban erősebb a közösségi szellem, jelentősen alacsonyabb volt az emberölések, rablások és súlyos testi sértések száma.
Tovább csökkentette a bűnelkövetések arányát az is, hogy a városrészben milyen arányban tartanak kutyát a háztartások. Tapasztalataik szerint a kutyájukat sétáltatók egyfajta járőrként tartják szemmel a környező utcákat, ami miatt nagyobb eséllyel fülelhetik le a bűncselekményre készülőket. Persze emellett a betörések aránya is kisebb volt ott, ahol több eb őrizte a házakat. Macskák vagy más háziállatok tartása ugyanakkor nincs hatással a bűncselekmények alakulására az eredmények szerint.