Világszerte a férfiak vezető halálokai között szerepelnek a fej-nyaki daganatok, aminek kialakulásában a dohányzásnak és az alkoholfogyasztásnak kiemelt szerepe van. Miközben kezdetben 80-90 százalékban gyógyítható, a többség már csak az évekig húzódó panaszokkal fordul orvoshoz. Évente több száz magyart némít meg a tumor miatti gége-, garat- vagy nyelveltávolító műtét ‒ tudta meg az Index Dános Kornél fül-orr-gégésztől.
Fele ennyi rák lenne, ha nem gyújtanánk rá
Magyarországon évente 70 ezer rosszindulatú elváltozást fedeznek fel, aminek legalább felét meg lehetne előzni a dohányzás kerülésével ‒ hívta fel a figyelmet Dános Kornél, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikájának fej-nyaksebész, fül-orr-gégész szakorvosa. Mint arra rámutatott: a hazánkban felismert 4-5000 új fej-nyaki tumorok közül nagyjából 3000-ért a dohányzás tehető felelőssé. Az Index kérdésére hozzátette: a hevítéses termékek használata óta még nem telt el annyi idő, hogy tisztában legyünk annak egészségkárosító hatásaival, de a dohánytermékek rágása vagy a nikotinpárnák használata egyértelműen összefüggésbe hozhatók a szájüregi rákokkal.
A rekedtség intő jel lehet
A fül-orr-gégész elmondta, hogy a hangszalagrák az egyik legjobban kezelhető típus, korai tünete, az elhúzódó rekedtség miatt. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy az előrehaladott stádiumban öt éven belül 40-60 százalékban, távoli áttétek jelenléte esetén egy éven belül végzetes, ugyanakkor a kezdeti szakaszban 80-90 százalékban gyógyítható betegségről van szó, ezért kiemelten fontos a szűrése. A fej-nyaki tumorok esetében intő jel lehet, ha a fájdalom, idegentest/gombócérzés, rekedtség három hét elteltével is fennáll, esetleg állandósul, véressé válik a köpet. Az ilyen esetekben érdemes mielőbb felkeresni a területileg illetékes fül-orr gégész szakrendelést, amihez beutalóra sincs szükség.