Az Európai Űrügynökség által közzétett térképeken látható, hogy augusztusban megnövekedett a szennyezőanyagok mennyisége a korábbi hónaphoz képest. Ennek oka valószínűleg az, hogy júliusban kevesebb tűz pusztított a térségben. A tüzek miatt a légkörbe került az Amazonas esőerdeiben tárolódott szén-dioxid, ez pedig vélhetően kihat a globális klímára és az emberek egészségére is.
Az erdő továbbra is ég. Még annak ellenére is, hogy Jair Bolsonaro brazil elnök az elmúlt hónapban a földterületek megtisztítását célzó tüzekre hatvan napos tilalmat hirdetett. A Brazil Nemzeti Űrkutatási Intézet adatai szerint az ország teljes területén fellángolt tüzek száma idén már meghaladta a százezret, amely 45 százalékkal több a 2018-as év azonos időszakában regisztrált tűzeseteknél.
Veszélyes füst terjeng
Az esőerdő égése a gázok mellett mikroszemcséket is a légkörbe juttatott - figyelmeztetett Renata Libonati, a Rio de Janeiró-i Szövetségi Egyetem kutatója. Tanulmányok szerint a légszennyezettség a szív- és érrendszeri, valamint a légúti megbetegedések számának növekedését okozhatja, főként a kisgyerekek és az idősek körében. Porto Velhóban, Rondonia állam fővárosában a terjengő füst már most megnövelte a légúti betegségek számát, a légzőszervi problémákkal kezelt páciensek száma pedig jelentősen növekedett augusztusban a helyi gyermekkórházban.
A mikroszemcséket a szél olyan városokba is eljuttatja, amelyek nem a tüzek közvetlen szomszédságában találhatók. "A tűz hatása messze túlmutat azon a területen, ahol az erdők égnek" - mondta Libonati. Ráadásul az eső hiánya tovább nehezíti a helyzetet. A csapadék ugyanis segíthetne megállítani a részecskeszennyeződés folyamatát.
A brazil egészségügyi minisztérium az elmúlt héten kiadott egy ajánlást a tüzek közelében lévő területeken élők számára. Azt tanácsolják, hogy az emberek ne menjenek a tüzek közelébe, a szabadban viseljenek maszkot és szemvédőt, valamint használjanak légkondicionálót - főleg az iskolákban, óvodákban és kórházakban.