A koronavírus omikron variánsának amellett, hogy rendkívül fertőzőképes , és ezért villámgyorsan terjed, van más rossz tulajdonsága is. Például könnyen kicselezi a patikában kapható, otthoni használatra alkalmas antigén gyorsteszteket. Ezek ugyanis többnyire nem elég érzékenyek ahhoz, hogy kimutassák az omikronos fertőzést a kezdeti szakaszban, de sokszor még akkor sem, amikor a fertőzés már tünetekkel jár - írta az NBC News az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) közlésére hivatkozva. Az FDA a gyorsteszteket vizsgálva arra viszont nem tért ki, hogy pontosan milyen márkájú termékeket lenne érdemes kerülni.
Az antigén gyorsteszt-csapda
Noha szakemberek kezdettől fogva hangsúlyozzák, hogy az antigén gyorstesztek korántsem olyan megbízhatóak, mint a PCR-teszt - mert kevésbé érzékenyek -, mégis népszerűek. Egyrészt, mert olcsóbbak, mint a laboratóriumi teszt, másrészt mert otthon is elvégezhetők, az eredményre pedig nem kell napokig várni - 15 perc alatt megvan. Egy biztonsági csekkolásra tehát mindenképpen alkalmasak, különösen, ha valaki koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket észlel magán. Legalábbis egészen a közelmúltig így volt.
A gyorstesztek ugyanis az omikron esetében nem jelzik a fertőzést olyan korai szakaszban, mint az eddigi változatok esetében. "Ezért ha valaki bármilyen tünetet észlel magán, de a tesztje negatív, ne könyvelje el azonnal, hogy nem fertőzött. Ilyen esetben célszerű újra és újra tesztelni" - figyelmeztetett Gigi Gronvall, a Johns Hopkins Egészségbiztonsági Központjának vezető kutatója. Az FDA is utóvizsgálatra buzdít mindenkit, akinek a koronavírus-fertőzésre utaló tünetek ellenére negatív az antigén gyorstesztje. Ebben az esetben célszerű megerősítő laborvizsgálatot kérni.
Amikor a negatív pozitív is lehet
Ahogy arról korábban írtunk , negatív gyorsteszt ellenére is lehet valaki fertőzött. A fals negatív eredmény egyrészt a tesztek érzékenységétől függ, másrészt attól, hogy a fertőzésnek való kitettségtől számítva hány napon belül készül. Az új koronavírus kimutatására alkalmas otthoni használatra engedélyezett gyorstesztek - amelyekhez orr- vagy szájgarat nyálkahártyáról vett mintára van szükség - az aktuálisan zajló fertőzést jelzik. Ha túl korai szakaszban készülnek, amikor a légutakban még nem mutathatók ki a vírusfehérjék, az eredmény lehet fals negatív.
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) időközben új iránymutatást adott ki. Eszerint a pozitív tesztet produkáló, tünetmentes fertőzötteknek öt napig kell karanténban maradniuk a korábban ajánlott tíz nap helyett. A változtatás hátterében az áll, hogy a jelenlegi adatok és tapasztalatok szerint az omikron variáns a tünetek megjelenését követő két-három napban a legfertőzőképesebb.