Travis Core Long, a professzor, aki a mesterséges fény környezeti hatásira specializálódott, a University of Southern Californián a Philips elektronikai óriáscég szakértőivel karöltve keresték az olyan izzók létrehozásának lehetőségét, amelyek kevésbé vonzzák a rovarokat - írja a New York Times.
Dr. Long Core tanulmánya szerint (amely a Philosophical Transactions of the Royal Society B folyóiratban jelent meg) a fénycsövek vonzották messze a legtöbb repülő ízeltlábút. A hangolható LED-es izzók fényét viszont mintegy 20 százalékkal kevesebb rovar találta vonzónak, mint a hagyományos LED-es lámpákét. Ugyan a LED-es világtóeszközök kevesebb energiát fogyasztanak, mint a fénycsövek és sokkal tovább tartanak, ma még viszonylag drágák. De az árak gyorsan esnek, és feltehetően egyre népszerűbbek lesznek azokban a szegény országokban is, ahol a rovarcsípések által terjedő betegségek a legnagyobb problémát jelentik.
A Chagas betegség , éppen a kék hullámhosszú fényt kedvelik a legjobban, amelyet a legrégibb és legolcsóbb LED-es izzók sugároznak. Ennek az az oka, hogy a fénykibocsátó diódák egy foszforbevonatot kapnak, amely a kék hullámhosszon fluoreszkál, ráadásul lila és ultraibolya fényt is kisugároznak, amelyet a rovarok még vonzóbbnak találnak Long Core szerint.
Mivel sok ember a kékes LED-fényt hidegnek találja, és nem szereti, az elektronikai ipar fejlődésével mindinkább előtérbe kerültek a meleg, sárgás fényű izzók.
Az ideális Long Core véleménye szerint egy olyan energiatakarékos izzó volna, amelynek kényelmes a színhőmérséklete, és egyben minimális a rovarokat vonzó hatása. A kísérletek azt mutatják, hogy lehetőség van ilyenféle (egészségkímélő) termékek kifejlesztésére.
Forrás: New York Times