A mai munkavállalók többsége az idejének a nagy részét egy számítógép képernyője előtt tölti – ülve.
A brit kiropraktőrök szervezete, a British Chiropractic Association (BCA) 2127 brit felnőtt bevonásával készített vizsgálatot. Az eredmények szerint a férfiak 82 százaléka panaszkodik nyaki, illetve háti fájdalomra . A tavalyi 75 százalékhoz képest is jelentősnek mondható az emelkedés. Talán még ennél is ijesztőbb adat, hogy a hátfájásos panaszok kezdő életkora egyre lejjebb tolódik. A mostani felmérés tanúsága szerint a panaszok átlagosan 37 éves kor környékétől jelentkeznek.
A panaszok egy általános változást jeleznek: a mai fiatal emberek jóval kevésbé élnek aktív életet, mint a korábbi generációk tagjai. „Akik ma a hatvanas éveiket tapossák, jóval többet mozogtak harmincegynéhány évesen, mint a mai harmincasok” – mondja egy szakértő. „A mai ember élete alapvetően mozgásban szegény, naphosszat csak ülünk az irodában és a kocsiban, majd hirtelen elmegyünk egy órácskát edzeni egy héten egyszer – ha belefér... És itt kezdődnek a problémák.”
A kutatás eredményeiből az is kiderült, hogy a megkérdezettek 41 százaléka semmit nem tesz a hátfájása megszüntetése érdekében, 28 százalékuk pedig saját magán próbál segíteni, például vény nélkül kapható szerekkel. „Mind sok másra, erre is igaz: a prevenció fontosabb, mint a gyógyítás; éppen ezért nagyon fontos felkeresni egy szakembert, aki tud segíteni több napja tartó hátfájás esetén. Nem jó vény nélküli szerekkel elfedni a tüneteket, mert ez csak ideig-óráig segít.”
A BCA a következőket javasolja a nyak- és hátfájás megelőzésére:
- Amikor nehezebb tárgyakat vagy például gyereket emelünk, mindig hajlítsuk a térdünket. Ha nem így járunk el, akkor károsodhat a hátunk. Próbáljuk ne a derekunkat, hanem valóban a térdünket hajlítani, így kevésbé terheljük a súlyt a derekunkra.
- Ha emelünk, a súlyt igyekezzünk olyan közel tartani a testünkhöz, amennyire csak lehetséges. A súly lerakása sokszor ugyanolyan sérülésveszélyt tartogat, mint a fölemelése. Ezért igyekezzünk a súlyt egy derékmagasságú helyre helyezni, és ne a földre.
- Amikor kikapcsolódásként tévét nézünk, figyeljünk arra, hogy szemben és egyenesen üljünk a képernyővel. Támasszuk meg a gerincünket, és ne kelljen kicsavarni a fejünket ahhoz, hogy lássuk a képernyőt.
- Akár a munkában, akár otthon, mozgassuk meg a hátunkat és a derekunkat minden félórában. Ha sportolni akarunk, ne a legkeményebb edzéssel kezdjük, hanem fokozatosan szoktassuk hozzá magunkat.
Forrás: The Telegraph