Túl sokat ülünk, keveset mozgunk, táplálkozásunk is gyakran egysíkú. Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa szerint testünk nem bírja ezt az életmódot, és egyre több a mozgásszervi megbetegedés, a szív- és keringési rendellenesség, az anyagcserezavar.
Gerincsérv, porckopás, derékfájás
A mindennapok során gerincünket éri a legnagyobb terhelés, így ha nem alakult ki a fejlődés során a megfelelő tartóizomzat, illetve gyengék a mély- és a hasizmok, úgy derékfájdalom, lumbágó, legrosszabb esetben porckorongsérv alakulhat ki. A gerincoszlopot alkotó csigolyák között porckorongok helyezkednek el, amelyek biztosítják a gerincoszlop hajlékonyságát, mozgékonyságát. A porckorongokat egy kocsonyás mag és egy rostos gyűrű alkotja, ezek víztartalma, és így rugalmassága azonban életmódunk miatt csökkenhet. Ebben az esetben a porckorong kiboltosul, elkezdi nyomni az alsó vagy felső végtagot ellátó ideggyököket, ami éles fájdalommal, zsibbadással, bizsergető érzéssel jár a végtagokban. Társulhat hozzá izomgyengeség, súlyos esetben akár bénulás, illetve széklet- és vizelettartási probléma is. Mozgásterápia, gyógytorna, gerincstabilizáló tréning és manuálterápia lehet a megoldás, kiegészítésként pedig fizikoterápia javasolt.
Fejfájás, szédülés
Amerikai kutatások szerint az elmúlt, mintegy negyven évben a fejlett országokban két-háromszorosára nőtt a migrén előfordulása, mára a népesség csaknem 10 százaléka szenved tőle. A probléma kialakulásának pontos oka még ma sem ismert, de a sok ülés és a helytelen testtartás miatti izommerevség és izomgörcs is állhat a háttérben. A koponya és az egyes nyakcsigolya között, vagy az egyes és kettes nyakcsigolya között húzódó pici lokális izmok funkciózavara is kiválthat migrénes fejfájást. Vannak olyan gyakorlatok, amelyek rendszeres elvégzésével sokat javíthatunk állapotunkon. Súlyosabb esetben manuálterapeuta segíthet a csigolyák közötti blokkok feloldásában.
Anyagcserezavarok, elhízás
Amikor több órán át egy helyben ülünk és csak rövid időre állunk fel, a fizikai passzivitás lelassítja az anyagcserénket, a vér- és a nyirokkeringésünket. Csökken a zsírsavak lebontásáért felelős enzimek termelődése, testünk pedig sokkal kevesebb vércukrot hasznosít. A nem megfelelő anyagcsere miatt romlik a hormonok termelődése, gyengébb lesz a szervezet ellenálló képessége, a lelassult anyagcsere és a szervezet kisebb kalóriaégetése miatt pedig túlsúly halmozódik fel. Ezáltal megnő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Bár korábban ezt a típusú diabéteszt az idősek betegségének tartották, ma már a kialakulása egyre korábbi életkorban is felfedezhető, ami mögött sok esetben a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás áll.
Szív- és keringési rendellenességek
A fejlett országokban vezető halálozási okok között szerepelnek a szív- és keringési rendellenességek . A stresszes, mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás egyaránt hozzájárul a betegségek kialakulásához. A túl sok zsíros és sós étel fogyasztása érelmeszesedéshez, magas vérnyomáshoz vezethet. Nagyobb a betegségek kialakulásának kockázata azoknál, akik túlsúlyosak (emellett dohányoznak, cukorbetegek és érelmeszesedésük van). Számos más okozati tényező is vezethet keringési problémákhoz, de naponta 30 perc testmozgás, valamint a zöldségben, rostokban gazdag táplálkozás javítja az esélyeket a szív- és keringési panaszok elkerülése tekintetében.
Mit tehetünk?
- Naponta 30 percig végezünk valamilyen testmozgást, munka közben pedig óránként mozgassuk át a testünket!
- Üljünk helyesen: a medencénket középhelyzetben tartva, talpunk érjen le a talajra, bokánk derékszögben, csípőnk és térdünk 100-110 fokos szögben legyen hajlítva, derekunk legyen enyhén homorú helyzetben megtámasztva, vállainkat tartsuk lazán, alkarunk és csuklónk legyen alátámasztva, nyakunk pedig a törzsünk folytatásába essen.
- Szerezzünk be egy dinamikus ülésre alkalmas eszközt, így egy fitballt vagy egy spinális széket.
- Végezzünk rendszeresen mélyizom-erősítő gyakorlatokat: napi alig 20 perccel megelőzhetjük a későbbi panaszokat vagy javíthatunk az állapotunkon.