Egyre több kutatás mutatja ki, hogy a grapefruitban nagy koncentrációban előforduló, furanokumarinoknak nevezett kémiai vegyületek két tagja befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek hatását, vagyis csökkentheti, vagy épp fokozhatja azok felszívódását. Olyannyira, hogy szélsőséges esetben akár bele is halhatsz, ha közvetlenül a gyógyszer mellé iszod ennek a gyümölcsnek a levét. A szóban forgó vegyületek a grapefruit mellett a pomelóban, a bergamott narancsban és a sevillai narancsban is megtalálhatók, amiből leginkább lekvárt szoktak készíteni – írja a Science Alert.
Felerősödhetnek a mellékhatások
Ahogy a lényeget Shiew Mei
Huang, az Egyesült
Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának farmakológusa elmagyarázta: a gyümölcslé több gyógyszert enged a
vérbe. Ha túl sok gyógyszer van a vérben, több mellékhatás is jelentkezhet. Ez a
gyakorlatban úgy fest, hogy a szervezet egy CYP3A4 nevű enzimet termel, amely
főként a májban és a vékonybélben van jelen. Ez az enzim segít a szervezetnek
lebontani az idegen molekulákat, például a toxinokat és a gyógyszereket, amiket így ki tudunk üríteni. A grapefruitlé azonban blokkolhatja az egyes
gyógyszereket lebontó enzimek működését, és így akár a kiürülés is elmaradhat.
Ellentétes hatása is lehet
A hatás persze nagyban függ a gyógyszer erősségétől. A leggyakoribb tünetek közé a szapora szívverés, a légszomj, a gyomor-bélrendszeri vérzés és a veseelégtelenség tartozik, de szélsőséges esetben akár halálos kimenetelű is lehet. Néhány gyógyszer esetében azonban a grapefruitlének éppen ellentétes hatása lehet. A fexofenadinnál a grapefruit fogyasztása például csökkenti a gyógyszer hatékonyságát, ezért mielőtt gyümölcslével vennéd be a gyógyszered, mindenképp egyeztess az orvosoddal!