Rendkívül rossz hatással van a klímaváltozás a magyar fákra, sok faj korábban hullajtja el lombját, de az sem ritka, hogy elszárad a csúcsuk - mondta el az Inforádióban az MTA Ökológiai Kutatóközpontjának tudományos tanácsadója, Ódor Péter erdőökológus.
A szakember kiemelte, a bükk tűri a legnehezebben a megváltozott körülményeket (a nyári aszályt, illetve a téli megnövekedett csapadékmennyiséget), ez ugyanis a leginkább klímaérzékeny faj. "A klímaváltozás hatására megfigyelhető egyfajta eltolódás; ami korábban kifejezetten bükkös klímájú területnek számított, ott a bükk már nem tud annyira felújulni, ezeken a helyeken egyre inkább gyertyánostölgyes, tölgyes zóna foglalja el a helyét. Gyakorlatilag ezt lehet megfigyelni, hogy a zárt erdők formája is kezd átalakulni" - emelte ki.
Visszafordítható a folyamat
Ódor Péter szerint azonban még nincs minden veszve, visszafordítható a folyamat, méghozzá a folyamatos erdőborítás melletti gazdálkodással. "Egy-egy fát vagy kisebb facsoportokat termelnek ki, és ilyen körülmények között az erdő klímapufferoló hatása, ami megvan az árnyékolás révén, tud érvényesülni, a csemetéknek van esélyük felújulni" - így a szakember, aki hozzátette: azt kellene elérni, hogy a szárazabb klímához jobban adaptálódó állomány is megjelenjen az országban.