Az Európai Unióban (EU) betilthatják a biszfenolok használatát az élelmiszerrel érintkező anyagokban – írta meg Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat az affidiajournal.com-ra hivatkozva azt írta, hogy az három éven belül szinte teljesen eltűnhet a BPA a csomagolóanyagokból.
Újragondolt konzervdobozok
Az Európai Bizottság rendelettervezete azt tűzte ki célul, hogy betiltsák a biszfenol A (BPA) és más biszfenolok használatát az élelmiszerekkel érintkező termékekben. A változás egyebek mellett a konzervdobozokat és a műanyag csomagolóanyagokat is érintené.
A javaslat 18-36 hónap alatt teljesen kivonná a BPA-t a csomagolóanyagokból. Csupán néhány speciális termék csomagolásának gyártásához engedélyeznék továbbra is, de csak akkor, ha megoldható, hogy az anyag ne oldódjon ki az élelmiszerekbe.
Mindennapi életünk során sajnos számtalan rákkeltő anyaggal kerülhetünk érintkezésbe otthonunkban vagy a munkánk során. Az egyik leggyakrabban emlegetett „mumus” a biszfenolok családja, amelynek legelterjedtebb vegyülete a biszfenol-A (BPA). Mutatjuk, miért jobb, ha messziről elkerülöd.
Ezért veszélyes a BPA
A gyártásban széles körben felhasznált biszfenol A-ról egyre több rossz hír derül ki. Ismert már például, hogy endokrinkárosító, reprotoxikus, elősegítheti a mellrák kialakulását, hozzájárulhat az elhízáshoz, a gyerekeknél pedig viselkedési problémákat okozhat. A szakértők szerint ugyanakkor a többi, élelmiszerekkel érintkező termékben használt biszfenol kapcsán is szükség van korlátozásokra.