Szerencsére a csalánkiütés nem fertőző betegség, megjelenésének kiváltó oka egy allergiás reakció.
A csalánkiütés azért jelenik meg a bőrön, mert valamilyen allergén anyag kerül a szervezetbe, melyre az hisztamin kibocsájtásával, hiperérzékenyen reagál. Az allergiás reakció okozója lehet számos étel (például eper vagy tengeri herkentyűk), gyógyszerek (jellegzetes tünete például a penicillinérzékenységnek ), de különböző fertőzések melléktünete is lehet a csalánkiütés.
Ez az egyetlen olyan eset, mikor a csalánkiütés átterjedhet másik emberre, de itt sem tulajdonképpen a bőrtünet fertőz, hanem a kórokozó (vírus vagy baktérium) maga, és nem is biztos, hogy a másik emberen is jelentkeznek a kiütések.
A csalánkiütés komolyabb problémákat is okozhat
Az igen erős, kellemetlen viszketéssel együtt járó bőrtünet gyakoribb a nők (különösen a várandósok) és a gyermekek körében, de szerencsére az esetek nagy részében nem igényel különösebb kezelést (a viszketés csökkentésén kívül), és általában 24-48 órán belül magától el is múlik. Ennél hosszabb ideig tartó esetben krónikus csalánkiütésről beszélünk.
Sokszor sajnos nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy mi okozza a tüneteket, de ha valaki tudja, hogy mire allergiás, könnyen megelőzheti a csalánkiütést az allergén kerülésével.
A csalánkiütés kezelése általában nem igényel orvosi beavatkozást. Bizonyos esetekben azonban, ha a kiütések nagyon nagy felületen jelennek meg, a test szinte egészét beborítják, és mellettük egyéb tünetek is jelentkeznek (például nehézlégzés vagy nyelési nehézségek), azonnal orvoshoz kell fordulni, mert ez súlyos, életveszélye s allergiás reakció tünete. Szintén szakorvosi segítség szükséges a krónikus, akár több hétig is elhúzódó csalánkiütés kezelésénél.