Hat év után ihatnak újra biztonságos csapvizet a váci gimnazisták

Hat éve ólommal szennyezett volt a csapvíz a Váci Madách Imre Gimnáziumban, a tankerület mostanra oldotta meg a problémát.

A fenntartó Váci Tankerületi Központ a napokban tett közzé egy közleményt az iskola honlapján, miszerint megszűnt az épület vízhálózatának ólomszennyezettsége, így az ivóvíz ismét megfelelő minőségű és fogyasztható – szúrta ki az Átlátszó. A lap idén februárban írta meg, hogy a váci gimnáziumban hat éve, 2019 óta ólommal szennyezett a csapvíz, amelynek fogyasztását betiltotta a Váci Járási Hivatal. Helyette gondoskodni kellett a diákok és iskolai dolgozok vízellátásáról fejenként legalább napi 1,5 liter palackozott víz biztosításával.

ivóvíz, csapvíz
Az ivóvíz magas ólomtartalma hosszú távon komoly egészségügyi kockázatot jelent. Fotó: Getty Images

A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. közlése szerint a vízszennyezés az iskola épületére és annak közvetlen környezetére korlátozódott, ezt több alkalommal is ellenőrizték. A tankerületi központ végül víztisztító eszközöket építetett ki a gimnáziumban, lecseréltette a vízcsöveket, valamint új csapokat is felszereltetett. A munkálatok befejeztével az illetékes hatóság többszöri mintavétel után megállapította, hogy az ivóvíz újfent megfelelő minőségű. Ezt követően a Váci Járási Kormányhivatal megszüntette az ivóvízfogyasztási tilalmat, ugyanakkor félévenkénti ellenőrzésre kötelezte a fenntartót.

A vízben lévő ólom ezért veszélyes

Mint az a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) korábbi tájékoztatójában olvasható, Magyarországon az ivóvíz ólomkoncentrációjának határértéke literenként 10 mikrogramm. A csapvíz ólomtartalmát több tényező is befolyásolja. Ezek közül a legfontosabb a vízzel érintkezésbe kerülő ólomcsövek hossza, továbbá a pangási idő, azaz hogy meddig áll a csőben a víz. A legtöbb ólom ma is a levegőből és élelmiszerek révén kerül az emberi szervezetbe, mindazonáltal fontos hozzátenni, hogy bármilyen úton bevitt ólom növeli a vérólomszintet.

Nagyon változó, hogy ki mennyire érzékeny az ólomra. Általában véve elmondható, hogy a csapvízben előforduló magas ólomkoncentráció elsősorban a kisgyermekek szellemi fejlődésére lehet káros. Felnőttek esetében vérszegénység, magas vérnyomás, veseproblémák és termékenységi zavarok kialakulásához vezethet, ha tartósan ólommal szennyezett vizet isznak.

Lehet, hogy pajzsmirigy-túlműködésed van? 8 kérdés segíthet tisztázni, mennyire indokolt az orvosi kivizsgálás

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +4 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütés várható. A nap első felében lehet vastagabb a magasszintű felhőzet. Csapadék nem valószínű, legfeljebb az északkeleti határ közelében lehet zápor. A nyugatias szél helyenként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 17 és 24 fok között valószínű. Időjárásunkat egyelőre anticiklonális hatás alakítja, ami jó hír a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Vas
Legrosszabbul:
Komárom-Esztergom
Kezdjük újra